13/04/2024
Gran Μανάρια 18 24 7 17 - 66 -
Athens Dragons 14 22 14 10 - 60 -

Δια χειρός Τσίγκου τα Μανάρια!

Έχοντας ως όπλο την εμπειρία τους, τα Μανάρια ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Καραμάνο, Νερούτσο και Τσίγκο προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 18-14. Οι νεοσύστατοι Athens Dragons έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις με τους Θ. Λάνη και Κουλοβασιλόπουλο και έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Κ. Λάνη, Τσόγκα και Τσιβελεκίδη και προβλημάτισαν ιδιαίτερα τους αντιπάλους τους.. Οι γηπεδούχοι ωστόσο δια χειρός του εκπληκτικού Τσίγκου έβγαλαν αντίδραση και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 42-36 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Athens Dragons "έσφιξαν" την άμυνά τους, έκαναν ορθολογικές επιθέσεις και με καλάθια των Θ. Λάνη, Τρουπάκη και Τσιβελεκίδη πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (49-50). Τα Μανάρια που δεν θύμισαν σε καμία περίπτωση την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, πήραν σκορ κυρίως από τους Τσίγκο και Νερούτσο και βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται την εκτελεστική δεινότητα του Τσίγκου, να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 17-10 και να φτάνουν πολύ δύσκολα στη νίκη με 66-60. Οι "Δράκοι" παρά την ήττα τους, άφησαν θετικές εντυπώσεις και έδειξαν ότι θα πρωταγωνιστήσουν στον όμιλο.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσίγκος με 34 πόντους (10/20 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 14/20 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τσόγκας με double double και 10 πόντους (4/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 12 ριμπάουντ).

Gran Μανάρια (Παπαευσταθίου): Ηλίας, Καραμάνος 14, Νερούτσος 8, Πέππας 3, Παπαευσταθίου 6, Σκληρός, Τσίγκος 34, Γαβαθάς 1

Athens Dragons (Σηφακάκης): Βάσσης 5 (1), Κουλοβασιλόπουλος 7, Κότσαλης, Θ. Λάνη 6, Κ. Λάνη 10 (2), Σηφακάκης 2, Τζαβάρας 4, Τρουπάκης 6, Τσιβελεκίδης 8 (1), Τσόγκας 10, Φωκιανός 2

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Τσίγκου.