18/02/2023
Σκόρπιοι BC 15 19 19 23 - 76 -
Reddicolo 18 17 15 20 - 70 -

Δια χειρός Χειράκη οι Σκόρπιοι!

Δείχνοντας ψυχραιμία στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Σκόρπιοι επικράτησαν δύσκολα του Reddicolo στο κλειστό του Κάρβουνου.

Παρά την βαθμολογική τους διαφορά, το Reddicolo έκανε δυναμικό ξεκίνημα και προηγήθηκε με τους Μαφίδη, Αδρακτά και Φατούρο. Οι Σκόρπιοι με την πάροδο του χρόνου, αρχίσαν να προσαρμόζονται στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και με πρωταγωνιστές τους Τέγο, Χειράκη και Δήμου μείωσαν σε 15-18 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Παρά την πίεση των αντιπάλων και τα καλάθια των Τέγου, Χειράκη και Μιχαλόπουλου, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με νύχια και με δόντια να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα και να προηγηθούν στο ημίχρονο με 34-35. Καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη αυτή έπαιξαν οι Τούντας και Φατούρος.

Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Οι Σκόρπιοι ήταν ανώτεροι και με πρωταγωνιστές τους Χειράκη, Σαραντάρη, Τέγο και Ασπρούλη κατάφεραν να πάρουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (53-50). Για τους φιλοξενούμενους που παρουσίασαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα, οι Αδρακτάς, Ράδος και Φατούρος ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δε μας έκανε πιο... σοφούς. Το ντέρμπι κρατούσε για τα καλά και η αγωνία είχε φτάσει στο κατακόρυφο. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι αντίπαλοι είχαν συμπληρώσει από νωρίς ομαδικά φάουλ και με απόλυτη ευστοχία στις βολές έπαιρναν σκορ. Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά με μπροστάρη τον αρχηγό τους, Δημήτρη Χειράκη, και άξιο συμπαραστάτη τον Τέγο, έκαναν δυναμικό φινάλε και πήραν πολύ δύσκολα τη νίκη με 76-70.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Χειράκης με 22 πόντους (9/15 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/8 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 28/56 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 11/25 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/37 δίποντα, 8/23 τρίποντα και 20/26 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Σκόρπιοι (Χειράκης): Ασπρούλης 8, Βεζυράκης 12 (1), Δήμου 4, Μέτσο 2, Μιχαλόπουλος 6, Πατσιαλής 3, Σαραντάρης 5 (1), Τέγος 14 (1), Χειράκης 22

Reddicolo (Θειακούλης): Αδρακτάς 16 (1), Θειακούλης, Μαφίδης 15 (2), Μπουλούκος 8 (2), Ράδος 8 (1), Τούντας 10 (1), Φατούρος 13 (2)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς και η ηγετική εμφάνιση του Χειράκη.