30/10/2023
The Jokers 11 14 17 17 - 59 -
Harlems 15 22 25 12 - 74 -

Δια χειρός Δαμίγου το «ροζ» φύλλο!

Δια χειρός Δαμίγου το «ροζ» φύλλο! dia-xeiroso-damigou-to-rzo-fuloΔευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, για το πρωτάθλημα της Master League, πραγματοποιήθηκε μία από τις πιο classics αναμετρήσεις της διοργάνωσης, όπου οι Harlems μετά από μία σαράντα λεπτών μπασκετική υπέροχη, κατάφεραν να επιβληθούν των Jokers με σκορ 59-74!

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από το ξεκίνημα τα ηνία στην αναμέτρηση, καθώς με τους Κοψιδά και Σταυρόπουλο να αναλαμβάνουν το μεγαλύτερο μέρος του επιθετικού φορτίου, πετυχαίνοντας 6 και 4 πόντους αντίστοιχα, κατάφεραν να κλείσουν τη περίοδο με το υπερ τους 11–15. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Τσέκας πρόσφερε πολύτιμες λύσεις μέσα από το ζωγραφιστό με 6 πόντους και 2 ριμπάουντ στο ενεργητικό του!

Αν είχε ονοματεπώνυμο η συνέχεια του παιχνιδιού, αυτό θα ήταν του Νίκου Δαμίγου καθώς ο guard των Harlems πραγματοποίησε μία «total» εμφάνιση με 3 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και συνεπικουρούμενος από τον επίσης πολύ καλό Μωυσίδη, κατάφεραν να βοηθήσουν την ομάδα τους να κλείσει το ημίχρονο με το υπέρ της 25-37. Στον αντίποδα, ο Πανόπουλος πήρε την σκυτάλη του σκοραρίσματος, πληγώνοντας τον αντίπαλο με 6 πόντους.

Στο τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού ο Δαμίγος συνέχισε να προσφέρει τις πολύτιμες υπηρεσίες του τόσο σε εκτελεστικό, όσο και σε δημιουργικό επίπεδο και με τους Κοψιδά και Μότσιο να αποτελούν άξιους συμπαραστάτες, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού στο συν είκοσι με σκορ 42–62. Από την άλλη πλευρά, ο Πανόπουλος τελείωσε το διάστημα αυτό με 3 πόντους.

Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία, καθώς οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια της, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 59-74.

Betsson MVP ο Κωνσταντίνος Δαμίγος με 8 πόντους, 16 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη, ο Σπύρος Κωστελέτος τελείωσε με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ!

Οι νικητές είχαν 39/62 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8/15 βολές, 44 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 14 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/45 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 6/14 βολές, 35 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 15 λάθη .

Jokers(Χατζημιχαήλ): Αγγελάκης 2, Καλλινίδης 10, Κωστελέτος 11 Λειβάδης, Πανόπουλος 13, Τζιτζογλάκης 9, Τσέκας 10 Φραγκογιάννης 4.

Harlems(Ρουσιώτης): Δαμίγος 8, Κουτρουμπής 5, Κοψιδάς 14, Μπούρλος 8 Μωυσίδης 12, Μότσιος 15 Σταυρόπουλος 12.

Τι μας άρεσε : Τα 16 ριμπάουντ και οι 8 ασίστ του Κωσταντίνου Δαμίγου!