04/12/2023
KLAFTA LABORAL BC 15 18 19 8 - 60 -
Μινάρ Ηστ 22 4 14 14 - 54 -

Διαφήμιση του μπάσκετ και μεγάλη νίκη για την Klafta Laboral

Η αναμέτρηση μεταξύ Klafta Laboral και Μίναρ Ηστ ήταν μια πραγματική διαφήμιση για το μπάσκετ. Δύο ομάδες νεανικές, με διάθεση να παίξουν καλό μπάσκετ, κόσμος πολύς στην κερκίδα που έδωσε παλμό και στο τέλος νικητές οι «κόκκινοι» (60-54), οι οποίοι υπερίσχυσαν στις λεπτομέρειες και πήραν ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο.

Το ματς ξεκίνησε με την Klafta Laboral να πατάει καλύτερα και με πρωταγωνιστή τον Ζήκου, αλλά και τον Τριανταφύλλου να προηγείται με 9-4 στα πρώτα λεπτά, όμως η Μίναρ Ηστ με εντυπωσιακό Νίκο Λιόλιο και ευστοχία από την περίμετρο γύρισαν το ματς και έφτασαν ακόμα και στο +9 (15-24). Στο Β' δεκάλεπτο, οι τυπικά γηπεδούχοι προσπάθησαν να τρέξουν, βάζοντας και τον Ζήση στην εξίσωση, έφτασαν στο σκορ τους «πορτοκαλί» και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τη Μίναρ Ηστ να πηγαίνει στο Α' ημίχρονο προηγούμενη μόλις με 2 πόντους (34-36).

Στο Β' δεκάλεπτο, η Klafta Laboral έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 18-4, εκμεταλλευόμενη την εκπληκτική της άμυνα και μετέτρεψε το -2 σε +12 (52-40), βάζοντας πολύ γερά θεμέλια για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με ένα δικό τους σερί 2-10 πλησίασαν ως το -4 (54-50, στο 35'), όμως σε εκείνο το σημείο ήπιαν... θάλασσα, έκαναν πολλές λάθος επιλογές και ήταν άστοχοι, με την Klafta να επιδεικνύει περισσότερο καθαρό μυαλό και να φτάνει τελικά στην επικράτηση (60-54).

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Τσιγκούνης, με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ