14/05/2024
Moschato Bulls 20 18 16 21 8 83 -
War Gamers 24 11 22 18 11 86 -

Τη... διαφήμιση οι War Gamers!

Έπειτα από ένα παιχνίδι διαφήμιση του μπάσκετ, οι War Gamers κέρδισαν στην παράταση τους εξαιρετικούς Moschato Bulls, με σκορ 83-86.

Οι Δημοσθένης και Γιάννης Αβραμίδης έδιναν τον τόνο, ο Καραγιάννης ήταν αυτός που ακολουθούσε στο σκορ, με τους War Gamers να παίζουν συνετά, οργανωμένα και με πλάνο. Από την άλλη ο Τόλιας έβαλε ό,τι του δόθηκε, αλλά οι υπόλοιποι δεν κατάφερναν με ευκολία να βάλουν τη μπάλα στο... πλεκτό, με το πρώτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει όμως πίσω μονο με σκορ 20-24, καθώς Γάτσιος και Κομνηνός έβαλαν 3 απανωτά τριποντα προς το τέλος. Δυο σερί τρίποντα του Φελλά έφεραν το προβάδισμα για τους Bulls, με τον Μαρκουΐζο στη συνέχεια να το παίρνει πραγματικά πάνω του και να οδηγεί εκ του ασφαλούς τους γηπεδούχους στο 38-35 πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ράνης με τον Γάτσιο ήταν η βενζίνη στο... ντεπόζιτο των γηπεδούχων, με τους Δημοσθένη και Γιάννη Αβραμίδη είτε από κοντά είτε από μακρυά να απαντούν άμεσα, μην αφήνοντας τους Bulls να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Οπότε ο Τόλιας πήρε τη μπάλα κοντά στο καλάθι δημιούργησε και μια... απειλή για τους γηπεδούχους, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 54-57 όμως για τους War, καθώς ο Δημοσθένης Αβραμίδης έτσι το... ήθελε και σκόραρε στο ανοιχτό γήπεδο! Μετά από ένα τέταρτο δεκάλεπτο... όχι για καρδιακούς, οι Moschato Bulls κάνοντας ένα εκπληκτικό come back το πήγαν στην παράταση με σκορ 75-75, όπου εκεί όμως η αλήθεια είναι ότι... έμειναν από δυνάμεις, με τον Αδράμη να βάζει κρίσιμο τρίποντο και να βάζει το νερό στο... αυλάκι για την επικράτηση των "Πολεμιστών", με τελικό σκορ 83-86!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Καραγιάννης με 16 πόντους, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιώργος Κομνηνός με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 λάθη.

Moschato Bulls (Ναυπλιώτης): Βλάχος, Γάτσιος 7, Κομνηνός 19, Μαρκουίζος 10, Ναυπλιώτης 2, Ράνης 14, Τόλιας 18, Φελλάς 13.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Αβραμίδης Γ. 22, Αβραμίδης Δ. 23, Αδράμης 10, Αντιπάτης, Αντωνάρας 4, Διαμαντής, Θεοδωρόπουλος 2, Καπέτσης 6, Καραγιάννης 16, Μέμεζας 1, Μπερδεμπές 2.

Τί μας άρεσε: Η ποιότητα εντός παρκέ!