10/10/2019
Capital Con-Trolls 17 8 15 18 - 58 -
Draft Fathers 19 13 13 17 - 62 -

Διαγγελάκης από άλλον πλανήτη, Draft Fathers για άνοδο!

Αποφασιστικό βήμα για την άνοδο στην Development League έκαναν το βράδυ της Τετάρτης στο Μενίδι οι Draft Fathers, καθώς στην πρεμιέρα των αγώνων μπαράζ επικράτησαν δίκαια, αλλά και δύσκολα των Capital Con-Trolls με 58-62, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Διαγγελάκη με 35 πόντους!

Με τον Τάσο Διαγγελάκη να κάνει ό,τι θέλει την αντίπαλη άμυνα με 17 (!) πόντους στο ξεκίνημα της συνάντησης και τον Παρμακλή να προσθέτει 2, οι Draft Fathers προηγούνταν με 17-19! Το δίδυμο Νίκα – Ξανθάκη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και με δύο τρίποντα του Σκληράκη, 5 πόντους του Διαγγελάκη και δίποντο του Βλαχοθανάση, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 25-32. Τους Capital Con-Trolls κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα ο Νίκας με 7 πόντους, φτάνοντας έτσι τους 11!

Με ακόμη 5 πόντους του Διαγγελάκη και βοήθειες των Λαυκίδη, Αποστολάκη και Βλαχοθανάση, οι Draft Fathers βρέθηκαν μέχρι και στο +9, 25-34, κλείνοντας εν τέλει την τρίτη περίοδο στο +5, 40-45. Από κοντά ακολουθούσε και σε εκείνο το σημείο η παρέα του Παπαχριστόπουλου, με την τριπλέτα Νίκα, Καλπούζου και Τάσου Μαρζάβα να πετυχαίνει 12 πόντους, 4 ο καθένας, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Λυκογιάννης. Σκορ τρίτης περιόδου 40-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Draft Fathers βρέθηκαν στο +10, 45-55, 5:00 για το φινάλε και με όπλο το πάθος, αλλά και την άμυνα, άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και πήραν την μεγάλη νίκη με 58-62, έπειτα από 8 πόντους του δαιμόνιου Διαγγελάκη, 6 του Ντούσκου και τρίποντης βόμβας του Σκληράκη. Προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά οι γαλάζιοι να κλέψουν τη νίκη, ωστόσο οι 9 πόντοι του Νίκα, οι 6 του Καλπούζου και το τρίποντο του Τάσου Μαρζάβα δεν ήταν αρκετοί, χάνοντας μάλιστα κρίσιμες βολές στο φινάλε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/22 βολές, 19/52 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 12/16 βολές, 13/35 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 7 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Capital Con-Trolls ο Νίκας με 24 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές, 8/14 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Mvp των Draft Fathers ο Διαγγελάκης 35(!) πόντους (double-double), έχοντας 8/10 βολές, 6/8 δίποντα και 5/14 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και 6 λάθη.

Capital Con-Trolls (Παπαχριστόπουλος): Κατωπόδης 2, Μαρζάβας Τ. 10 (1), Μαρζάβας Π., Καλπούζος 12, Αθανάσαινας 2, Ξανθάκης 3, Χαλκιάς, Νίκας 24 (1), Λυκογιάννης 5 (1), Κατσάτσος

Draft Fathers (Δράκος): Παρμακλής 2, Δράκος 1, Ντούσκος 6, Σκληράκης 9 (3), Βλαχοθανάσης 4, Λαυκίδης 3, Διαγγελάκης 35 (5), Αποστολάκης 2

Τι μας άρεσε: Το πολύ δυνατό, αλλά και μπασκετικό παιχνίδι, με τους Draft Fathers να φτάνουν δίκαια στην τεράστια νίκη!