06/10/2024
Pink Paper 13 19 11 23 - 66 -
Iguana Pacers 27 18 25 19 - 89 -

Δια περιπάτου η πρόκριση των Pacers!

Το εισιτήριο για τους "64" του Basketaki Cup εξασφάλισαν οι Iguana Pacers, καθώς ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και επικράτησαν εύκολα των 6 Pink Papers με 66-89 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Από πολύ νωρίς οι Iguana Pacers πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 7 πόντους του Γεωργίου, δύο τρίποντα του Παπαζαχαρίου, άλλα δύο του Στρατομήτρου και τρίποντα των Μοσχέτα - Γιωτάκη, έχτισαν διψήφια διαφορά 14 πόντων, 13-27. Ο Καππής με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από ένα τρίποντο έβαλαν οι Καμπόσος και Παπαγεωργίου.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, εκεί όπου με 4 πόντους του Γιαννόπουλου, 4 του Μοσχέτα και τρίποντο του Γιωτάκη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, 32-45. Τους Pink Papers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι 9 πόντοι που πέτυχε ο Οικονόμου, 5 είχε ο Καππής και ένα τρίποντο ο Καμπόσος.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Φαρούπου, αφού με 10 πόντους του Γεωργίου, 6 του Στρατομήτρου και 4 του Γιαννόπουλου, ξέφυγε στους 27, 43-70! Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 5 ακόμη πόντους του Καππή. Σκορ τρίτης περιόδου 43-70!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Iguana Pacers να επικρατούν με 66-89, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Φαρούπου και Κρητικού. Για τους Pink Papers στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Οικονόμου, Καππής, Αζάρ και Παπαγεωργίου.

Πολυτιμότερος των Pink Papers ο Καππής με 21 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 7/10 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Novibet MVP των Iguana Pacers ο Γεωργίου με 22 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές και 9/15 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Pink Papers (Αζάρ): Ανδρουτσόπουλος 4, Αζάρ 10, Καμπόσος 6 (2), Καππής 21 (2), Οικονόμου 19 (3), Παπαγεωργίου 6 (2)

Iguana Pacers (Φαρούπος): Γεωργίου 22, Μοσχέτας 9 (1), Παπαζαχαρίου 6 (2), Φαρούπος 5 (1), Ανδριώτης 4, Γιαννόπουλος 8, Γιωτάκης 11 (3), Κρητικός 10, Στρατομήτρος 14 (2)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Pacers!