07/05/2023
Αναλώσιμοι 10 10 27 14 - 61 -
Collectors 16 17 15 16 - 64 -

Δια πυρός και σιδήρου οι Collectors!

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι που τα είχε όλα, οι Collectors λύγισαν στις λεπτομέρειες τους Αναλώσιμους με 61-64 και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον πέμπτο όμιλο της Summer Evolution League!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Collectors, καθώς με 6 πόντους του Κυριάκου και 4 του Αγγελομάτη, προηγήθηκαν με 10-16. Ο Μεϊντάνης με 5 πόντους, ο Μανώλης με 3 και ο Κοταράκος με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 7 πόντους του Χαραλαμπόπουλου και 5 του Αγγελομάτη, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +16, 17-33. Το σκορ του πρώτου μέρους, 20-33, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Αναλώσιμων ο Μανώλης, ενώ νωρίτερα 3 πόντους σημείωσε ο Ντούγιας.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς με 8 πόντους του Μανώλη, δύο τρίποντα του Μεϊντάνη, 4 πόντους του Κοταράκου και τρίποντα των Ντούγια - Λιάσκα, οι Αναλώσιμοι επέστρεψαν για τα καλά, μειώνοντας στον πόντο, 47-48! Τους "Συλλέκτες" διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Σκαμαγκάς και Γαζεπίδης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Collectors άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Αγγελομάτη και Σκαμαγκά, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 61-64! Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι γηπεδούχοι να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Αντωνιάδη, Κοταράκου και Μεϊντάνη, με τον Μανώλη να χάνει την ευκαιρία στο τέλος να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 10/32 δίποντα και 11/34 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 14/23 βολές, 19/45 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Πολυτιμότερος των Αναλώσιμων ο Μεϊντάνης με 16 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Collectors ο Κυριάκου με 8 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα, ενώ πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Αναλώσιμοι (Λιάσκας): Αντωνιάδης 6 (2), Μανώλης 15 (2), Ντούγιας 6 (2), Κοταράκος 12, Μεϊντάνης 16 (4), Λιάσκας 3 (1), Ζάφειρας 3, Καστανιάς

Collectors (Μιχαηλίδης): Λαγός 2, Κυριάκου 8, Αγγελομάτης 13, Γερακίνης 5, Χαραλαμπόπουλος 9 (2), Γαζεπίδης 8, Αναστόπουλος 8, Σκαμαγκάς 11 (2)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα!