12/11/2023
Ραμολιμέντα 9 22 14 10 - 55 -
Ανακασιακός 13 14 18 4 - 49 -

Δια πυρός και σιδήρου τα Ραμολιμέντα!

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τα Ραμολιμέντα στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής κέρδισαν δύσκολα τον Ανακασιακό με 55-49 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Με τρίποντο του Ποσταλή και δίποντα των Εμμανουηλίδη - Ράλλη, οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 7-3 στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Στη συνέχεια της περιόδου ο Ανακασιακός πάτησε γκάζι και με 5 πόντους του Σιαπατόρη και τρίποντα των Αλέξανδρου Αλεξίου και Ζουγανέλη, προσπέρασε με 9-13!

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, καθώς ο Παρλαβάντζας πέρασε στο ματς και με 11 δικούς του πόντους, 5 του Ράλλη και τριποντάκι του Τσαφαντάκη, έστειλαν τα Ραμολιμέντα στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 31-27. Τους φιλοξενούμενους κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο ο Ζουγανέλης, πετυχαίνοντας τους 8 από τους 14 πόντους της ομάδας του.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 45-45. Για τους μωβ 5 πόντους είχε ο Εμμανουηλίδης και ένα τρίποντο ο Ράλλης, ενώ για την παρέα του Ζαφειρόπουλου το κουπί στην επίθεση τραβούσαν οι Σιαπατόρης και Ζουγανέλης με 8 και 7 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 45-45!

Με καλάθια των Ζουγανέλη και Φλώρου στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, ο Ανακασιακός προηγούταν με 45-49, 6:30 για το φινάλε. Στο υπόλοιπο του αγώνα τα Ραμολιμέντα έσφιξαν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Εύθυμη Αλεξίου, Ράλλη και Παρλαβάντζα, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 55-49!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/23 βολές, 13/33 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/5 βολές,15/43 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson MVP για τα Ραμολιμέντα ο Ευθύμης Αλεξίου με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές και 5/8 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος για τον Ανακασιακό ο Σιαπατόρης με 12 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 5/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Αλεξίου Ε. 14, Ασημάκης, Εμμανουηλίδης 7, Καραχρήστος, Μιχαλίτσης, Παρλαβάντζας 14 (1), Ποσταλής 3 (1), Ράλλης 12 (2), Τσαφαντάκης 5 (1), Χασιώτης

Ανακασιακός (Ζαφειρόπουλος): Αλεξίου Α. 6 (2), Ζαφειρόπουλος, Ζουγανέλης 20 (2), Καμζέλας 2, Μακρής 3 (1), Σιαπατόρης 12, Φλώρος 6

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!