17/10/2024
The Hoopers - - - - - 41 -
Spacers - - - - - 93 -

Διαστημική εμφάνιση από τους Spacers!

Οι Hoopers, με ηγέτες τους Παπαδόπουλο και Καφφέ, προσπάθησαν να κρατήσουν την επίθεση των Spacers σε χαμηλό επίπεδο, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη άποψη. Με τους Ντινόσι και Λαζαρίδη να πρωταγωνιστούν, οι Spacers κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα από νωρίς, κλείνοντας το πρώτο μπροστά. Η διαφορά στο σκορ ήταν ήδη εμφανής, με τους Hoopers να δυσκολεύονται στο επιθετικό κομμάτι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η κυριαρχία των Spacers συνεχίστηκε, καθώς ο Σαχπαζίδης ανέβασε ρυθμό και έδειξε τις επιθετικές του ικανότητες, σημειώνοντας κρίσιμα καλάθια. Οι Hoopers, παρά τις προσπάθειες του Παπαδόπουλου και του Καφφέ, δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι Spacers εκμεταλλεύτηκαν τις αδυναμίες τους και έκαναν ένα ακόμα επιθετικό ξέσπασμα, ανεβάζοντας τη διαφορά . Οι Hoopers βρίσκονταν σε πολύ δύσκολη θέση, ενώ οι Spacers έδειχναν ασταμάτητοι.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν επιφύλασσε σημαντικές αλλαγές στο σκηνικό του αγώνα. Ο Στεργιόπουλος για τους Spacers έδωσε νέες ανάσες στην επίθεση, προσθέτοντας μερικά ακόμα τρίποντα στο ενεργητικό της ομάδας του. Οι Hoopers συνέχισαν να παλεύουν, με τον Παπαδόπουλο να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά, αλλά η άμυνα των Spacers ήταν σφιχτή και αποτελεσματική. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Spacers να έχουν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και τους Hoopers να δείχνουν σημάδια κόπωσης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ακολούθησε την ίδια ροή. Οι Spacers συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό και να σκοράρουν με ευκολία, ενώ οι Hoopers έδειχναν να έχουν εγκαταλείψει την προσπάθεια για ανατροπή. Ο Ντινόσι και ο Λαζαρίδης ολοκλήρωσαν το έργο τους, οδηγώντας την ομάδα τους σε μια εμφατική νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 41-93.

MVP του αγώνα είναι ο Τζονάλντ Ντινόσι ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 32 πόντους και 10 ριμπάουντ,.

Άξιος αναφοράς για τους Hoopers είναι ο Βαγγέλης Καφφές ο οποίος άγγιξε το Double Double με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

The Hoopers: Γιαγρίδης 6 , Καφφές 10 , Κρυσταλλάς 2 , Κασικτσόγλου 4 , Ζαχαρόπουλος 6 (2) , Ζαφειράκης 3 (1) , Παπαδόπουλος 10 (3) , Τσιμιρκιώτης

Spacers: Μασμανίδης 4 , Στεργιόπουλος 14 (2) , Καραμανίδης 2 , Ντινόσι 32 (2) , Λαζαρίδης Γ. 9 (1) , Σαχπαζίδης 15 (3) , Λαζαρίδης Θ. 17 (1) , Παναγιωτίδης