01/11/2021
Kourkoutes BC 11 22 16 17 - 66 -
LazerWolves 4 11 14 3 - 32 -

Διαστημικοί Κουρκούτες!

Κάνοντας άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση, η παρέα των Σαρακινού και Αθανασίου, οι Κουρκούτες, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους Lazers με 66-32, οι οποίοι εμφανίστηκαν κατώτεροι των δυνατοτήτων τους.

Καλό το ξεκίνημα του αγώνα για τους Κουρκούτες, με τον Τσάκωνα να είναι σε… ημιάγρια κατάσταση, όντας κυρίαρχος σε σκοράρισμα και ριμπάουντ, με τους Lazers ακόμη να ψάχνονται αγωνιστικά, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 11-4.

Ανέβηκαν στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, με τον Παπαθωμά να πηγαίνει προς το καλάθι, να παίρνει τις βολές και να σκοράρει. Ο Μοσχάκης συνέβαλε και εκείνος με ένα τρίποντο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-15.

Ο Καντιώτης με την ενέργεια του έδινε ρυθμό στην παρέα του Σαρακινού, με τους Lazers να ξεκινούν άστοχα το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, μέχρι οι Μοσχάκης και Ασημομύτης γίνουν περισσότερο επιθετικοί και μειώσουν στο 42-28. Οι Βεϊσάκης και Τσάκωνας με ατομικές ενέργειες επανέφεραν τη διαφορά στους 20, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 49-29.

Η μεγάλη έκταση της διαφοράς δεν έριξε τον ρυθμό, με τους Κουρκούτες άλλωστε να είναι ομάδα που αρέσκεται στο γρήγορο παιχνίδι και επιβάλει τον ρυθμό της. Δυστυχώς ένα τραυματισμός του Αντωνακόπουλου “αμαύρωσε” λίγο το κλίμα του αγώνα πριν το τέλος, με τους γηπεδούχους να κατακτούν το ροζ φύλλο με 66-32.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Τσάκωνας με

15 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μάρκος Ασημομύτης με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, 2 κοψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 26/62 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 11/17 βολές, 52 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 15 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/47 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 10/13 βολές, 45 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 23 λάθη.

Κουρκούτες (Σαρακινός): Νακόπουλος 10, Σαρακινός, Πλέστης 10, Βεϊσάκης 6, Καντιώτης 13, Αθανασίου 6, Τσάκωνας 15 (17 ριμπ.), Μανιουδάκης 6,

Lazers (Αντωνακόπουλος): Μοσχάκης 6, Δημητρακόπουλος 2,Χουλιάρας 4, Παπαθωμάς 9 (13 ριμπ.), Ασημομύτης 10 (12 ριμπ.), Αντωνακόπουλος, Κοντιζάς 1.

Τι μας άρεσε: Η διάθεση και η ενέργεια του Τσάκωνα!