17/12/2021
Koutchers 5 11 22 22 - 60 -
Gladiators 21 20 18 13 - 72 -

Διαστημικό πρώτο μέρος και εύκολα οι Gladiators!

Στο κλειστό του Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League , οι Gladiators πέτυχαν τη πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκαν των Koutchers με 60-72 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Χαράλαμπο Γκαλά , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 12 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Μισιχρόνης και η παρέα του με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πήραν κεφάλι στο σκορ , 3-8 και 3-13 , ενώ με ένα επιμέρους 2-8 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα δεκαέξι πόντων 5-21 . Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους  ήταν ο Τσακίρης με 9 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κορδαλής είχε 3 .

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού  έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα τέλος του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτερη τιμή της , αυτής των εικοσιπέντε πόντων  με 16-41 . Οι Τσακίρης και Λαδάς σε αυτό το διάστημα πέτυχαν από 6 πόντους , ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων ο εκπληκτικός Παπαγεωργίου είχε 11  .

Στη τρίτη περίοδο ήταν η πρώτη φορά που οι γηπεδούχοι έδειξαν να διαθέτουν αγωνιστικό σφυγμό , καθώς έριξαν τη διαφορά  κάτω από τους είκοσι πόντους ,36-54 , με τους φιλοξενούμενους να πραγματοποιούν ένα επιμέρους 2-5 και να κλείνουν το δεκάλεπτο έχοντας  προβάδισμα είκοσι ένα πόντων , 38-59  . Ο Πρίτσος πέτυχε 7 πόντους , ενώ ο Παπαγεωργίου είχε 9  .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι Koutchers με τον Παπαγεωργίου να πραγματοποιεί εκπληκτικά πράγματα στο παρκέ του Basketaki Arena μείωσαν στους εφτά , 47-54 , με την προσπάθεια τους να μένει ημιτελής , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας  βρήκε την ομάδα του Γιώργου Πρίτσου να πανηγυρίζει τη πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα της Master League με 60-72 . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τσακίρης με 6 πόντους , ενώ ο Παπαγεωργίου είχε 14 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Γκαλάς  με 12 πόντους , 9 ριμπάουντ και 1 κόψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Παπαγεωργίου είχε 34 πόντους , 10 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 4 κλεψίματα  .

Οι Gladiators είχαν  22/35 δίποντα , 6/27 τρίποντα , 10/13 βολές , 42 ριμπάουντ , 13 ασίστ ,  8 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 21 λάθη , ενώ οι Koutchers  είχαν 15/42 δίποντα , 8/24 τρίποντα , 6/13 βολές , 31 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 12 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 14 λάθη

Koutchers(Παπαγεωργίου): Τσατούχας 3 , Κορδαλής 11  , Παπαγεωργίου 34  , Γιαννάκης 4  , Ραμόπουλος 6 , Παντελάκης 2  .

Gladiators (Μισιχρόνης) : Τσακίρης 21 , Πρίτσος 13 , Γκαλάς 12  , Ελευθεριάδης 1 , Ρούσσος 2 , Λαδάς 8 , Μισιχρόνης 15 .

Τι μας άρεσε : Το εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο των Gladiators , αλλά και η εκπληκτική απόδοση του Παπαγεωργίου καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης  !