12/10/2024
Falcons BC ATH 20 20 20 16 - 76 -
Lucky Warriors 11 14 17 22 - 64 -

Διατήρησαν το απόλυτο οι Falcons!

Η απόλυτη ισορροπία στο ξεκίνημα! Ο Λαμπρινός στα απόλυτα κουμάντα των επιθέσεων των Warriors, με τους Σπανό και Γκότση να μοιράζονται το επιθετικό βάρος. Ο Παπαδόπουλος, ο Μαρκόπουλος και ο εξαιρετικός Μαρκούτης είχαν τις απαντήσεις για τους "γαλάζιους", με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-11 για Falcons. Ο Γεωργιόπουλος με το γλυκό αριστερό του σουτ και ο Σπίνουλας βρήκαν σκορ, ο Σπανός με τον Ζαραϊδώνη απάντησαν και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 40-25 για Falcons, με τον Μαρκούτη όποτε έπαιρνε την μπάλα κοντά στο καλάθι να δημιουργούσε κάτι καλό!

Ο Κανελλόπουλος βοήθησε τους συμπαίκτες του στον επιθετικό τομέα, με τους γηπεδούχους να μην έχουν κανέναν πρόβλημα να πάνε τη διαφορά στους 20! Ο Λαμπρινός έβαλε 2 τρίποντα και έδωσε... ανάσα στους Warriors, οι οποίοι όμως δεν ακολούθησαν και έκλεισαν την τρίτη περίοδο πίσω με 60-42, με την κατάσταση πλέον να μοιάζει δύσκολη για ανατροπή! Παρέμεινε έτσι! Κάποια ελεύθερα καλάθια μπορεί να μείωσαν το σκορ, οι Falcons όμως είχαν τον απόλυτο έλεγχο και το τελικό σκορ στο Κάρβουνο ήταν το 76-64 και τους γηπεδούχους να διατηρούν το αήττητο!

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Μαρκούτης με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, 2 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Φώτης Λαμπρινός με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη.