05/11/2023
Ένωση Αγρινίου 24 15 22 16 - 77 -
Pharmaco Team 12 14 11 4 - 41 -

Διατήρησε εύκολα το αήττητο η Ένωση

Η ομάδα του Μιχάλη Σταμουλάκη για ένα ακόμα παιχνίδι είχε πολύ καλή απόδοση και έφτασε δίκαια στη νίκη. Το ξεκίνημα ήταν εξαιρετικό για την Ένωση που προηγήθηκε με 9 - 0 και στη συνέχεια με 16 - 1, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με τους γηπεδούχους στο +12.

Η Pharmaco Team μείωσε στους 5 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όμως οι παίκτες της Ένωσης ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και έκλεισαν το ημίχρονο στο +13.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά, ξέφυγαν με 24 πόντους και ουσιαστικά "σφράγισαν" τη νίκη.

Στο διαδικαστικό τέταρτο δεκάλεπτο η Ένωση μεγάλωσε περισσότερο τη διαφορά και έφτασε στη νίκη με το τελικό +36.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Τάσος Βασιλείου που σημείωσε 20 πόντους, 17 είχε ο Μιχάλης Σταμουλάκης και 16 ο Γιώργος Κάτρης.
Για τη Pharmaco Team πρώτος σκόρερ ήταν ο Θωμάς Κουτρουμάνος με 10 πόντους.

Τι μας άρεσε. Η Ένωση έδωσε μία ακόμα πειστική "παράσταση" παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ.

Τι δε μας άρεσε. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο η Pharmaco Team έδειξε να μένει από δυνάμεις και δε μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό της Ένωσης.

ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μιχάλης Σταμουλάκης): Βασιλείου 20(2), Καρακώστας Ε. 8, Καρακώστας Χ. 4, Καραμπλιάνης, Κάτρης Ι., Κάτρης Γ. 16(1), Κουμάσης 2, Μπλαχούρας 4, Πλιάτσικας, Σταμουλάκης 17(1), Τριανταφυλλάκης 4, Τσιούνης 2.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Αλιφέρης 4(1), Αναστασόπουλος, Βάτσιος 2, Γκάτσης 8, Κουτρουμάνος 10(2), Παληγεώργος 2, Σταμούλης 2, Σωτηρόπουλος 6(2), Τσουκαλάς 7, Χολής.