12/02/2023
Agrinio Kings 7 12 16 17 - 52 -
Agrinio Cava Beers 23 11 18 14 - 66 -

Διατήρησε το αήττητο η Dr. Pharmacy

Την 11η νίκη της σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε η Dr. Pharmacy που επιβλήθηκε με 66 - 52 των Agrinio Kings.

Η ομάδα του Θανάση Ζαμπάρα πήρε από νωρίς μεγάλο προβάδισμα στο σκορ και στη συνέχεια ο κόουτς δοκίμασε σχήματα ενόψει της συνέχειας και των play - offs.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ξεκίνημα, πήραν από νωρίς διψήφιο προβάδισμα και έφτασαν στο +16 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Η διαφορά έφτασε στα όρια των 20 πόντων στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και έκλεισε στους 15 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Dr. Pharmacy διατήρησε ασφαλές προβάδισμα και προηγήθηκε με 17 πόντους στο 30ο λεπτό.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 20 πόντους στα μέσα της τελευταίας περιόδου, με τους Kings να μειώνουν στους 14 στο τέλος του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ο Τάσος Βασιλείου που σημείωσε 18 πόντους και τον ακολούθησαν ο Πέτρος Καλλιακμάνης με 12 και ο Γιώργος Διαμάντης με 10.
Για τους Kings πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Τσιρώνης με 17 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Θωμάς Κουτρουμάνος.

AGRINIO KINGS (Χρήστος Ματσούκας): Ζαφείρης, Κουβέλης Γ. 6, Κουτρουμάνος 12(2), Μπόκας 9(1), Πετρόπουλος 1, Στάμος, Τζαγκαράκης 7, Τσιρώνης 17(3).

DR. PHARMACY (Θανάσης Ζαμπάρας): Αραχωβίτης 3(1), Βασιλείου 18(1), Διαμάντης 10, Καλλιακμάνης 12, Κολοβός 8(1), Ρηγογιάννης 7(2), Τριμπόνης 2, Φραγγελάκης 6(2), Χαϊδής.

Τι μας άρεσε. Για άλλο ένα παιχνίδι των νικητών ο Τάσος Βασιλείου ήταν εξαιρετικός βοηθώντας την ομάδα του τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά.

Τι δε μας άρεσε. Οι Kings μπήκαν νωθρά, έμειναν αρκετά πίσω στο σκορ και αναγκάστηκαν να κυνηγάνε από νωρίς.