29/01/2024
Drunk Kings 28 20 18 19 - 85 -
G-vana 15 18 21 6 - 60 -

Διατηρούνται στην 2η θέση οι Drunk Kings, με “εκρηκτικο”Κοττά!!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν μια διαφορά στο σκορ με πρωταγωνιστές τους Κοττά και Καζή, δίνοντας έτσι ώθηση στην ομάδα τους.Από την άλλη η G-Vana προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, με τους Κιθαρούλα και Ζιάκανο να διαμορφώνουν το 28-15.

Στη δεύτερη περίοδο είδαμε όμορφο μπάσκετ με πολλά εύστοχα σουτ δύο και τριών πόντων, με τους γηπεδούχους να κάνουν γρήγορες επιθέσεις και τον Κοττά να ευστοχεί σε 3 συνεχόμενα τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω, αφού μείωσαν τη διαφορά με τις λύσεις των Κιθαρούλα Κώτσια και Μοσχόπουλο φέρνοντας το σκορ στο 48-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κίτρινοι μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ, καθώς με τρία κλεψίματα έτρεξαν ένα σκορ 2-8, μειώνοντας τη διαφορά στους 9. Οι
γηπεδούχοι ανασυγκροτήθηκαν και με πολύ ωραίες επιθέσεις διεύρυναν τη διαφορά και με τους Κοττά και Καζή να είναι εύστοχοι, διαμορφώθηκε το
66-54.

Στην τελευταία περίοδο, οι Kings, φεύγοντας σε αιφνιδιασμούς, πάτησαν παραπάνω το γκάζι για να μεγαλώσουν κι’άλλο τη διαφορά στο σκορ, με αποτέλεσμα να  ολοκληρώσουν το παιχνίδι με σκορ 85-60, διατηρώντας τους στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Betsson MVP ο Λεωνίδας Κοττάς με 31 ποντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ από την αντίπαλη πλευρά ο Θάνος Ιωάννης με 11 πόντους, 4 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν συνολικά: 12/16 βολές, 19/37 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 47 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 8 λάθη και 3 κοψίματα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/17 βολές, 23/44 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 44 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 κόψιμο.

Drunk Kings(Αλεβίζος): Σιαμέτης 3, Καζής 29, Αλεβίζος 16, Κοττάς 29, Κοκκινογούλης 8, Προύντζος

G-Vana(Ψωμιάδης): Νικήτας 10, Κριθαρούλας 5,Τσιμπούρης 8, Θάνος 9, Μοσχόπουλος 8, Ψωμιάδης 3, Ματζιώρης 8, Ζιάκανος 4, Κωτσιας 5, Λιάνας.

Τι μας άρεσε: Η εκρηκτική εμφάνιση του Κοττά, καθώς και το ευρύ σκορ το παιχνιδιού!