24/04/2023
West Kings 14 15 21 15 - 65 -
Paliagoura 20 12 12 8 - 52 -

Δια χειρός Βήττα οι West Kings!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζήση Βήττα, οι West Kings κέρδισαν στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τα προημιτελικά της Elite League by Betsson τα Paliagoura με 65-52 και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final Four του πρωταθλήματος!

Τα Paliagoura κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 8 πόντους του Καλογιάννη και 8 του Σταφυλά, προηγήθηκαν με 14-20. Ο Βήττας με 7 πόντους, ο Δακουτρός με 4 και ο Γεωργούσης με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους 29-32, χάρη σε 5 πόντους του Αβανίδη, 4 του Κασκάνη και τρίποντο του Κωστάκη. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι West Kings, με τον Δακουτρό να σκοράρει ακόμη 4 πόντους και τους Σταυρούλη - Γεωργούση να προσθέτουν από 3 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μαρφαντά ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με 6 πόντους του Βήττα, 5 του Γεωργούση και 4 του Δακουτρού, προσπέρασε με 50-44. Ο Κασκάνης με 4 πόντους και οι Σταφυλάς - Αθανασιάδης με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της ομάδας του Δράκου. Σκορ τρίτης περιόδου 50-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Βήττα, Γεωργούση, Παναγιωτάκη και Σταματόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 65-52. Για τα Paliagoura στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Αβανίδης και Σταφυλάς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/11 βολές, 20/37 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/17 βολές, 15/33 δίποντα και 3/25 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Betsson mvp των West Kings ο Βήττας με 21 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για τα Paliagoura ο Αβανίδης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 6/11 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

West Kings (Μαρφαντάς): Γεωργούσης 13 (2), Κυρμίζογλου 2, Παναγιωτάκης 3 (1), Δακουτρός 12, Βήττας 21 (3), Πεζούλας, Φωτόπουλος 4, Σταματόπουλος 4, Σταυρούλης 3, Κοζομπόλης 3

Paliagoura (Δράκος): Αθανασιάδης 3 (1), Αβανίδης 15, Κασκάνης 10, Καλογιάννης 6, Κωστάκης 3 (1), Μούσουρας, Τομαράς, Σταφυλάς 15 (1)

Τι μας άρεσε: Η αλλαγή της εικόνας των West Kings στο δεύτερο μέρος!