29/09/2024
Trailers 8 18 14 18 - 58 -
Run & Gun 2 11 13 20 12 - 56 -

Δια χειρός Σταυριανάκη οι Trailers!

Με τον Σταυριανάκη να φωνάζει παρών στο φινάλε του αγώνα, οι Trailers λύγισαν με 58-56 τους Run & Gun 2 για τη δεύτερη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της D2-League!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Run & Gun 2 στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Νούκε, τρίποντο του Παντελάκη και δίποντο του Γκλιάτη, προηγήθηκαν με 8-11. Ο Λυμπέρης με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Παπαδόπουλος.

Στη δεύτερη περίοδο οι Trailers βρήκαν τα πατήματά τους και με δύο τρίποντα του Ζώη και ένα του Αντωνίου, προσπέρασαν και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 26-24. Ο Νούκε συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με ακόμη 11 πόντους, φτάνοντας έτσι τους 17 από τους 24 πόντους των φιλοξενούμενων.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Θεοχαρίδη ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με 6 πόντους του Γκλιάτη, 4 του Νούκε, τρίποντο του Μουσαϊλίδη και έμμεσο τρίποντο του Νούκε, πήρε εκ νέου τα ηνία του αγώνα με 40-44. Το δίδυμο Παπαδόπουλου - Λυμπέρη με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα, διατήρησε τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 40-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήρε φωτιά και οι Trailers κατάφεραν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σταυριανάκη με 9 πόντους, αλλά και πολύτιμη βοήθεια των Παπαδόπουλου - Λυμπέρη, να γυρίσουν το παιχνίδι και να επικρατήσουν με 58-56. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Νούκε και Γκλιάτης.

Novibet MVP των Trailers ο Λυμπέρης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 7/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Run & Gun 2 ο Γκλιάτης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 7/15 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Trailers (Γεωργούντζος): Αντωνίου 3 (1), Γεωργούντζος, Ζώης 8 (2), Κουράκος, Λυμπέρης 15, Παπαδόπουλος 16, Σταυριανάκης 10, Βέρρας 2, Ζαφρακόπουλος 4

Run & Gun 2 (Θεοχαρίδης): Αρχοντόπουλος, Γεωργακίου 8, Γκλιάτης 14, Νούκε 24 (3), Θεοχαρίδης, Καστρινός, Μουσαϊλίδης 5 (1), Παντελάκης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του ντέρμπι!