MnP 6 21 17 15 - 59 -
Άξονας BC 23 11 18 14 - 66 -

Δίδαξε ο Άξονας BC

Ο Άξονας BC πήρε την πρώτη του φετινή νίκη με 59-66 εναντίον των MnP.

Η 1η περίοδος άνηκε στον Άξονας BC. Πλην της επίθεσης έδειξαν ιδιαίτερο ζήλο στο αμυντικό κομμάτι με αποτέλεσμα να κρατήσουν τους MnP στους 6 πόντους. Στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν προπορευόμενοι με 6-24.

Στην 2η περίοδο οι MnP κατάφεραν να καταβάσουν σημαντικά τη διαφορά. Μπόρεσαν να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα και να ανεβάσουν σημαντικά το σκορ τους. Στο αμυντικό τους κομμάτι κράτησαν σχετικά χαμηλά τον Άξονας BC. Μπορεί να μην έκαναν την ανατροπή αλλά μείωσαν τη διαφορά στο τέλος με το σκορ να είναι 27-35.

Η 3η περίοδος είχε ισορροπία. Η διαφορά μεταξύ των ομάδων ήταν μηδαμινή με ελαφριά υπεροχή του Άξονας BC. Στο τέλος η διαφορά ήταν αυξημένη κατά έναν πόντο όμως ο ζήλος των ομάδων φάνηκε στο έπακρο. Το δεκάλεπτο ήταν υπέρ του Άξονας BC με σκορ 44-53.

Η 4η περίοδος ήταν αντιγραφή της 3ης. Ισορροπία μεταξύ των ομάδων, μικρή διαφορά υπέρ των MnP αυτή τη φορά αλλά όχι αρκετή για να ανατρέψει το σκορ. Η κόρνα βρήκε νικητές τους παίκτες του Άξονας BC με τελικό σκορ 59-66.

Ο τίτλους του Novibet MVP δόθηκε στον Νικός Ερμείδη με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κοψίματα.

Από την πλευρά των MnP διακρίθηκε ο Κωνσταντίνος Δαλπάς με 22 πόντους και 15 ριμπάουντ.

MnP: Δαλπάς 22, Κεχίδης , Κιοσέογλου 3 (1), Κυριαζής , Λάσκος , Μόκκας 12 (2), Νταβαρίνος 12, Ορφανίδης 3, Στρούζας ,Τριανταφυλλίδς 7 (1)

Άξονας BC: Γκάτζιος , Γκούμας 17 (1), Γκόφας 6 (1), Γουγουλάκης 4, Ερμείδης 25 (4), Κωστακίδης 9 (1), Μαργώνης , Πατσιούρας 2, Τζιβάνης 3 (1)