04/10/2022
Thunder 15 13 16 17 - 61 -
Athens Crips 17 10 24 14 - 65 -

Δίδυμο φωτιά Γκουγκούσης-Ζαγαλάκης!

Οι νεανικοί και ταχύτατοι Athens Crips, με όπλο την πίεση στην άμυνα και το επιθετικό Transition, επικράτησαν με 61 – 65 απέναντι στην Thunderblaze το βράδυ της Τρίτης εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση του 22ου ομίλου για το Basketaki Cup.

Ανοιχτό το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορο μπάσκετ και τους Athens Crips να έχουν μικρό προβάδισμα 15-17!Ζαγαλάκης και Γκουγκούσης ήταν τα πυρηνικά όπλα στην επίθεση των προπορευόμενων με 9 και 7 πόντους αντίστοιχα, ενώ την Thunderblaze κρατούσαν σε απόσταση αναπνοής Ζαΐμης, Μπούτος και Νάκος που έβαλαν από 3 έκαστος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε πολλά φάουλ και την Thunderblaze να κρατάει ισχνό προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 28-27. Ο Γεωργίου ήταν μπροστάρης στην επίθεση των γηπεδούχων με 9 πόντους, ενώ τους φιλοξενούμενους τραβούσε από το χεράκι ο Αργυρούλης που πέτυχε τους 8 από τους 10 πόντους ομάδας του.

Στη τρίτη περίοδο, οι Athens Crips με ξέσπασμα στο τελευταίο τρίλεπτο και τον απίθανο Ζαγαλάκη να βάζει 12 πόντους, πήραν για τα καλά κεφάλι στο σκορ(44-51). Η Thunderblaze απειλούσε κυρίως από τη γραμμή των βολών, με 10 από τους 16 πόντους της να έρχονται από κει.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ανατρέψουν το σκορ κυρίως χάρη στους Zαράνη– Νάκο που έβαλαν από 6 πόντους, όμως η ομάδα του Παπαδόπουλου, με πρώτο σκόρερ τον Γκουγκούση με 7 πόντους , τον Π.Λάντζα να ανεβάζει στροφές με 6 και τον Ζαγαλάκη εύστοχο από την γραμμή των βολών, κράτησε το υπέρ της σκορ και πήρε την νίκη 61 – 65.

Betssοn Mvp αναδείχτηκε ο Λυμπέρης Γκουγκούσης με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νικόλαος Zαράνης με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η Thunderblaze είχε 16 / 38 δίποντα, 3 / 10 τρίποντα, 20 / 28 βολές, κατέβασε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασιστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη. Οι Athens Crips είχαν 19 / 46 δίποντα, 6 / 20 τρίποντα, 9 / 17 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Thunderblaze(Ζαράνης):Γεωργίου 15, Ζαΐμης 8,Ζαράνης 9(8ρ.), Καρυοφύλλης 4, Κοκκινάκης 2, Μπούτος 8, Νάκος 11, Τσουράπης 2, Καρούζος 2.

Athens Crips(Παπαδόπουλος ): Αργυρούλης 12, Γκουγκούσης 18, Κουρκουλής( 9 ρ.), Ε.Λάντζας,Π.Λάντζας 9(9ρ.) , Μαρακάκης, Παπαδόπουλος, Σμυρλής 3, Ζαγαλάκης 23.

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα και η ενέργεια των νικητών!