15/10/2022
In Da Hood 21 15 14 13 - 63 -
Πανικός BC 12 22 17 13 - 64 -

Διεκδίκησε , πάλεψε και νίκησε ο ΠΑΝΙΚΟΣ!

Από την πρώτη στιγμή του αγώνα οι In Da Hood έδειξαν να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση καθώς οι αποτελεσματικές επιλογές τους στην επίθεση τους έδωσαν μια αρχική διαφορά ασφαλείας 9 πόντων χάρης στα μεγάλα καλάθια του Στάθη Κυριακίδη , ενώ την ίδια στιγμή ο ΠΑΝΙΚΟΣ παρά το μουδιασμένο ξεκίνημά του κυρίως στην άμυνα θα καταφέρει να περιορίσει την διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ήταν η σειρά του ΠΑΝΙΚΟΥ καθώς οι άψογες συνεργασίες καθώς και οι εντυπωσιακές ατομικές ενέργειες του Νίκου Παρασκευά έφεραν την διαφορά στους 2 πόντους καθώς πλέον το παιχνίδι είχε μετατραπεί σε ροντέο με τον ΠΑΝΙΚΟ να έχει επιβάλλει τον ρυθμό του και από την άλλη τους In Da Hood να βρίσκονται σε μια δύσκολη θέση αντιμέτωποι με μομέντουμ των αντιπάλων.

Το καλό σερί του ΠΑΝΙΚΟΥ θα συνεχίσει και στην τρίτη περίοδο καθώς ο Παρασκευάς συνεχίζει την καλή του πορεία αυτή την φορά με την βοήθεια του Αντωνάκη και του Κοντόπουλου ρίχνοντας την διαφορά στην ελάχιστη τιμή της. Οι In Da Hood σε αυτό το δεκάλεπτο θα κρατηθούν με τα καλάθια του Μπάρκου καθώς και με την ικανότητα του Τζουμάνη να διεισδύει και να δημιουργεί χώρο για τους συμπαίχτες του.

Και με την διαφορά μόλις στον 1 πόντο η τέταρτη περίοδος θα είναι και αυτή η οποία θα καθορίσει την έκβαση του αγώνα. Τα καλάθια συνεχίστηκαν και από τις δύο πλευρές μόνο που αυτή την φορά και οι δύο ομάδες έδωσαν παραπάνω έμφαση στην άμυνα , το πάθος ήταν λογικό να υπάρχει κάτι όμως που οδήγησε και σε μια τεχνική ποινή στο τέλος του αγώνα η οποία έκρινε εν τέλη και τον τελικό νικητή καθω΄ς σε ένα μάτς ροντέο ο ΠΑΝΙΚΟΣ παρά το όνομα του φάνηκε αρκετά ψύχραιμος και κατάφερε να φύγει με την νίκη με τελικό σκορ 63-64.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκος Παρασκευάς ο οποίος άγγιξε το triple double καθώς είχε 27 πόντους , 8 ασίστ και 9 ριμπάουντ.

Ενώ για την ομάδα των In Da Hood πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξε ο Στάθης Κυριακίδης ο οποίος πέτυχε 20 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ.

In Da Hood: Angelov 4 , Τζουμάνης 8 , Κυριακίδης 20 , Ευθυμίου 4 , Παλλακης 5 , Μπάρκος 18 (3) , Κεσιδης 4

ΠΑΝΙΚΟΣ: Πραντέκος 4 , Κοντόπουλος 9 , Ψοφογιώργος Α. 2 , Σιδηρόπουλος , Καρανάτσιος 4 , Κολτσακίδης , Νικολόπουλος 4 , Αντωνάκης 10 (2) , Τσελεκίδης , Ψοφογιώργος Δ. 4 , Παρασκευάς 27 (1) , Καπουράνης

Τι μας άρεσε: Ο ανταγωνισμός και η ένταση των δύο ομάδων.