15/03/2024
Alepoudiarides BC 13 8 14 22 - 57 -
Collectors 24 24 16 20 - 84 -

Συνεχίζουν την προέλαση τους οι Collectors!

Σε παιχνίδι που δεν επιδέχεται ιδιαίτερης κριτικής , οι Collectors επικράτησαν με άνεση 57-84 των Alepoudiarides Bc στο Athens Sports Hall στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Winter Evolution League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας από την αρχή προβάδισμα στο σκορ(4-11).Οι Collectors είχαν ορεξάτους τους Αναστόπουλο και Κούδα τελειώνοντας φάσεις κοντά στο καλάθι για να έρθει το +11 του δεκαλέπτου(13-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αλεπουδιάρηδες αντέδρασαν και με ένα γρήγορο 8-0 σερί μείωσαν την διαφορά στους 3(21-24).Εκεί όμως οι Collectors απάντησαν με δικό τους 10-0 σερί με το σκορ να είναι 21-34 3:45 πριν την ανάπαυλα .Εκεί οι γηπεδούχοι «ήπιαν» θάλασσα με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει στο 21-48.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι Collectors είχαν βάλει τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Ενδεικτικά , η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 30 πόντους 6:21 πριν το δεκάλεπτο(24-54).Τελικά , ο Αρμούτης με τον Χατζηαντωνιάδης προσπάθησαν να δώσουν κάποιες λύσεις με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 35-64.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν «αγγαρεία» για τις δύο ομάδες , καθώς ο νικητής είχε κριθεί στα προηγούμενα δεκάλεπτα. Το παιχνίδι άνοιξε , οι άμυνες χαλάρωσαν , οι Collectors είχαν σε εξαιρετική μέρα τους Κούδα , Κυριάκου και Αγγελομάτη με αποτέλεσμα να πάρουν μια άνετη νίκη με το 57-84 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κυριάκου με 16 πόντους , 17 ριμπάουντ και 2 ασιστ ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Χατζηδημητρίου με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Alepoudiarides(Φραντζολάς): Αρμούτης 16 , Παυλάκος 13, Φραντζολάς 5, Χατζηαντωνιάδης 3 , Χατζηδημητρίου 20

Collectors(Αγγελομάτης):Αγγελομάτης 12, Αναστόπουλος Κ. 6 , Αναστόπουλος Π. 12 , Γαζεπίδης 6, Κούδας 17,Κυριάκου 16,Παντελεάκης 3, Σαβέριος 3 ,Σκαμάγκος 4 , Τσατσάνης , Χαραλαμπόπουλος 5

Τι μας άρεσε: Το πληθωρικό παιχνίδι των Collectors σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.