08/05/2023
Patras Havalakers 29 8 19 18 - 74 -
Τα Βουνά 19 18 12 15 - 64 -

Διεύρυναν το σερί τους οι Havalakers

Την τρίτη τους συνεχόμενη νίκη στη Master League του Basketaki Patras πέτυχαν οι Havalakers, οι οποίοι κατάφεραν να «λυγίσουν» τα Βουνά (74-64) και να πραγματοποιήσουν ένα ακόμα σημαντικό βήμα προς ένα καλό πλασάρισμα, εν όψει της φάσης των Play Offs, που θα ξεκινήσουν στο τέλος του μήνα. Από την άλλη, για τα Βουνά ήταν εμφανής η αγωνιστική απραξία του τελευταίου μήνα, με αποτέλεσμα οι «νερατζούρι» να μην έχουν την απαιτούμενη ενέργεια.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σίψα, οι Havalakers μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και με μεγάλο τους όπλο την επίθεση, εκεί όπου ήταν ασταμάτητοι, κατάφεραν να χτίσουν από νωρίς διψήφιες διαφορές. Το Α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 29-19, με τα Βουνά να...παρακολουθούν την εξωπραγματική ευστοχία των αντιπάλων τους.

Στο Β' δεκάλεπτο τα δεδομένα του ματς διαφοροποιήθηκαν, με τους Havalakers να περνούν άγονα επιθετικά διαστήματα, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στα Βουνά να ανακάμψουν και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Με επιμέρους σκορ 8-18 στη δεύτερη περίοδο, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο (37-37), με τις δύο ομάδες να αφήνουν ορθάνοιχτους λογαριασμούς για τη συνέχεια.

Στην Γ' περίοδο, οι Havalakers κατάφεραν να βελτιωθούν ξανά και να ανακτήσουν το χαμένο τους προβάδισμα. Με τον Παπαδόπουλο να βάζει μεγάλα σουτ και να ηγείται για την ομάδα του στις αρχές του δεύτερου μέρους, η Γ' περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 56-49, με τα Βουνά να μπαίνουν από μειονεκτική θέση στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδος, η προσπάθεια των Βουνών να επιστρέψουν σε τροχιά νίκης δεν απέδωσε καρπούς. Οι Havalakers έμειναν ψύχραιμοι, διαχειρίστηκαν άψογα το πλεονέκτημά τους και έφτασαν τελικά στη νίκη (74-64), η οποία ήταν και η τρίτη διαδοχική τους.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Τζελέπης, ο οποίος άγγιξε το double double, με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Havalakers: Δρίβιλας 4, Κολλιόπουλος 5, Κυρσανίδης, Μαγγιώρος, Παπαδόπουλος 28, Ροκανάς 6, Σίψας 14, Τζελέπης 17, Χρυσανθόπουλος

Βουνά: Αναστασόπουλος 1, Καργιώτης 6, Ν. Λιόλιος 17, Π. Λιόλιος 19, Μαντάς 13, Σοφιανόπουλος 3, Τσιρώνης 2, Φιλιππόπουλος 3