16/10/2022
Brooklyn Nerds 9 11 15 10 - 45 -
Frigo Driver 12 18 19 10 - 59 -

Δίκαια οι Frigo Driver!

Την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Frigo Driver, επικρατώντας με 59-45 των Brooklyn Nerds στο κλειστό του Κολωνού.

Πιο καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι είχαν οι Frigo Driver, που χτυπούσαν κυρίως με drive το αντίπαλο καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν μέχρι και 7 πόντους, 12-5, με τον Μιχαλακάκο να βάζει 6, αλλά οι Nerds, αντέδρασαν και με ένα 4-0 μείωσαν σε 12-9 με την λήξη του δεκαλέπτου.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Frigo Driver να έχουν τα ηνία, αλλά να μην μπορούν να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Μιχαλακάκος και Παπαδάκης ξεχώριζαν σαν τη μύγα μέσα στο γάλα και ήταν οι δύο παράγοντες που η ομάδα τους προηγούνταν. Για τους μπλέ, ο Κοντορουχάς έβαλε 6 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε στο 30-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, την σκυτάλη από τον Μιχαλακάκο πήρε ο Παπαδάκης. Ο έμπειρος φόργουορντ, με τα drive του δεν είχε αντίπαλο στο παρκέ και συνέβαλε τα μέγιστα έτσι ώστε οι φιλοξενούμενοι να πάρουν την μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, 49-35 στο 30’ και να αγκαλιάσουν τη νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Frigo Driver διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν και έφτασαν σε μία εύκολη νίκη με 59-45 βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 2-2. Αντίθετα, χωρίς νίκη παρέμειναν οι Brooklyn Nerds μετά από τέσσσερα παιχνίδια.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιώργος Μιχαλακάκος με 18 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στάθης Φορτσάτος με 14 πόντους, 19 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι Nerds είχαν 14/58 εντός πεδιάς, 3/28 τρίποντα και 8/16 βολές. Πήραν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι νικητές είχαν 25/67 εντός πεδιάς, 1/12 τρίποντα και 6/12 βολές. Πήραν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 18 λάθη και 2 τάπες.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Γιαννουλάκης 4, Κοντογιάννης 8, Κοντορουχάς 8, Λιατόπουλος 1, Νικολαΐδης 2, Πανδής 6, Φορτσάτος 14, Χωριανόπουλος 2.

Frigo Driver (Γκότσης): Γκότσης, Καπετανάκης 2, Κόκκαλης 2, Λουκατάρης 4, Μαθιός 12, Μιχαλακάκος 18, Παπαδάκης 17, Ροδάκης 4.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!