05/10/2020
Bobeeres 12 24 8 16 - 60 -
Αγανάκτηση 10 15 10 14 - 49 -

Δίκαια στους 64 οι Bobeeres!

Το εισιτήριο για τους 64 του Basketaki Cup πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Bobeeres, καθώς για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του 30ου ομίλου κέρδισαν την εξάδα της Αγανάκτησης με 60-49.

Με τον Σακελλαράκη να ξεκινάει ζεστός το ματς με 8 συνεχόμενους πόντους και τους Μωυσίδη – Αρβανιτέλλη να προσθέτουν από 2 έκαστος, οι Bobeeres προηγήθηκαν με 12-10. Ο Παναγιώτης Σπηλιόπουλος με 5 πόντους και οι Γιώργος Σπηλιόπουλος – Σουρβίνος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι πράσινοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με τρεις τρίποντες βόμβες του Τζώρτζη και 8 πόντους του Μπερντέλη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 36-25. Την Αγανάκτηση κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Ρούσσος (8π), Γιώργος Σπηλιόπουλος (4π) και Παναγιώτης Σπηλιόπουλος (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι “Αγανακτισμένοι” κατάφεραν να ανακόψουν τον αντίπαλο και με ακόμη 5 πόντους του Παναγιώτη Σπηλιόπουλου και 3 του Ρούσσου, μείωσαν στους 9, 44-35. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι 4 πόντοι του Μωυσίδη και τα δίποντα των Ριπή – Σακελλαράκη. Σκορ τρίτης περιόδου 44-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Bobeeres έτρεξαν 7-0 σερί, ξέφυγαν στους 16, 51-35, και με τους Τζανάκη (4π), Αρβανιτέλλη (4π), Αγάθο (3π) και Μπερντέλη να βρίσκουν στόχο, έφτασαν δίκαια στη νίκη – πρόκριση με 60-49. Ξέμεινε από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά η παρέα του Βαζούρα και έτσι Οι 10 πόντοι του Ρούσσου δεν έφταναν για να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι το φινάλε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/13 βολές, 18/53 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/19 βολές, 10/36 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 21 λάθη και 4 τάπες.

Κορυφαίος για τους Bobeeres ο Αρβανιτέλλης με 8 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Αγανάκτησης ο Ρούσσος με 22 πόντους (double-double), έχοντας 4/11 βολές, 3/9 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Bobeeres (Παπαμικρούλης – Τσίτουρας): Μπερντέλης 11 (3), Ξουράφης, Τζώρτζης 9 (3), Καββαδίας, Αρβανιτέλλης 8, Σακελλαράκης 11, Μωυσίδης 8, Αγάθος 3, Ρίπης 4, Τζανάκης 6, Αγγελακόπουλος, Τσιακανίκας

Αγανάκτηση (Τσάφος): Σπηλιόπουλος Π. 16 (3), Σουρβίνος 2, Σπηλιόπουλος Γ. 9, Βαζούρας, Ρούσσος 22 (3), Ψυχογιός

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης για τους Bobeeres!