11/03/2024
Space Hellas 7 25 20 10 - 62 -
Στιφάδο Bulls 21 17 13 17 - 68 -

Δίκαια πρώτοι και τώρα τελικός για τους Bulls!

Στην κορυφή της Elite League by Betsson τερμάτισαν οι Στιφάδο Bulls, καθώς για την 24η και τελευταία αγωνιστική κέρδισαν την Space Hellas με 62-68 στο Athens Sports Hall, η οποία κατέκτησε τη τρίτη θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος!

Από πολύ νωρίς οι Στιφάδο Bulls πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 6 πόντους του Τσελεμπή, 6 του Καραβασάνη και έμμεσο τρίποντο του Πρόκου, προηγήθηκαν με 7-21. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Μαμαλάκη να ευστοχεί από την περιφέρεια και τους Βεργόγιαννη - Κωνσταντινίδη μέσα από το ζωγραφιστό.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του ντέρμπι, με την Space Hellas να βρίσκει τα πατήματά της και με τρία τρίποντα του Βούζα, 8 πόντους του Μαμαλάκη και βοήθειες των Βεργόγιαννη - Μπαμπάκου, πλησίασε στους 3, 26-29. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 32-38, χάρη σε 5 πόντους του Ζευκιλή, τον οποίο ακολούθησαν με 4 πόντους έκαστος οι Παλτόγλου, Καραβασάνης και Τσελεμπής.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Ντουμάνη συνέχισε την αντεπίθεσή του και με 8 πόντους του Σιφναίου, 4 του Μαμαλάκη και νέο τρίποντο του Βούζα, προσπέρασε με 52-51, μετά το αρχικό 7-6. Την παρέα του Χατζή διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 6 ακόμη πόντοι του Ζευκιλή και το έμμεσο τρίποντο του Πρόκου. Σκορ τρίτης περιόδου 52-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Ταύροι" κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με δράστες στην επίθεση τους Πρόκο, Ζευκιλή, Παλτόγλου και Καραβασάνη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 62-68. Κόλλησε για πέντε λεπτά στην επίθεση η Space Hellas και έτσι οι εύστοχες προσπάθειες των Σιφναίου και Μαμαλάκη δεν ήταν αρκετές για το ροζ φύλλο!

Πολυτιμότερος της Space Hellas ο Μαμαλάκης με 18 πόντους, έχοντας 7/10 βολές, 1/6 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των Στιφάδο Bulls ο Ζευκιλής με 18 πόντους (double-double), έχοντας 5/5 βολές, 5/8 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

Space Hellas (Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 7, Βούζας 12 (4), Ελευθερίου, Κωνσταντινίδης 4, Μαμαλάκης 18 (3), Μπαμπάκος 6, Σιφναίος 15 (1)

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Ζευκιλής 18 (1), Καραβασάνης 15 (1), Καττής, Μάλλης 2, Παλτόγλου 12, Παρθένης, Πρόκος 11 (1), Τσελεμπής 10

Τι μας άρεσε: Τόσο η μαχητικότητα της Space Hellas, όσο και το τελευταίο δεκάλεπτο των Στιφάδο Bulls!