07/12/2022
Rising Suns 8 33 10 23 - 74 -
Spacers 13 9 20 14 - 56 -

Δίκαιη επικράτηση για τους Rising Suns!

Εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό ξεκίνημα των αντιπλαων τους οι Spacers και με τα καλάθια του Κωνσταντινίδη και του Γιώργου Μασμανίδη κατάφεραν να φτιάξουν μία μικρή διαφορά. Οι Rising Suns δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις στην επίθεση και η λήξη της πρώτης περιόδου τους βρήκε πίσω στο σκορ με 8-13.

Στην δεύτερη περίοδο γύρισε ο διακόπτης για τους Rising Suns. Βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και με όμορφες συνεργασίες των Κουτσιμάνη και Τζωρτζίου κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ανακόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους παρά τα καλάθια του Μπουρούδη, με αποτέλεσμα το σκορ του ημιχρόνου να βρεί τις δύο ομάδες στο 41-22.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Spacers μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια. Εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και με συνεχόμενους πόντους του Γιώργου Μασμανίδη κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι πλήρωσαν την χαλαρότητα στην άμυνα και αυτό στοίχησε και στην επίθεση καθώς δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό παρά τα μεγάλα καλάθια του Καραγιαννιώτη.

Στην τέταρτη περίοδο οι Spacers προσπάθησαν να συνεχίσουν την αντεπίθεση τους όμως ήταν υπερβολικά άστοχοι από την περιφέρεια και αυτό δυσκόλεψε το έργο τους. Οι Rising Suns εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική νίκη με 74-56.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Τζωρτζίου με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιώργος Μασμανίδης με 27 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Rising Suns: Κουτσιμάνης 27, Καραγιαννιώτης 26(5), Λαδόπουλος 3(1), Μάρκος 1, Τζωρτζίου 17(2).

Spacers: Κωνσταντινίδης 9(1), Τζίγκας 4, Γκλαβέρης 6, Μασμανίδης Ι., Μπουρούδης 9, Μασμανίδης Γ. 27(2), Παπανικολάου 1.

Τι μας άρεσε: Η υπερπροσπάθεια που έκαναν οι Rising Suns για να πάρουν την νίκη, καθώς είχαν μόνο 5 παίκτες.