28/09/2020
Κλειώ 9 9 2 18 - 38 -
Cosa Nostra 14 13 10 14 - 51 -

Δίκαιη νίκη για Cosa Nostra!

Εκμεταλλευόμενοι το κενό επιθετικά διάστημα που είχε η Κλειώ στο τρίτο δεκάλεπτο και στηριζόμενοι σε όλο το ρόστερ, η Cosa Nostra πήρε τη νίκη με 38-51 απέναντι στην Κλειώ, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Σεφ το βράδυ του Σαββάτου, στα πλαίσια του κυπέλλου.
Φεύγοντας … σφαίρα στον αιφνιδιασμό ο Κάκιος έπιασε στον ύπνο την άμυνα των γηπεδούχων αρκετές φορές στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους Σταλίκα (1) και Δασκαλόπουλο να σκοράρουν στη συνέχεια για το 9-14 του αναγνωριστικού πρώτου δεκαλέπτου, υπέρ της Cosa.
Δασκαλόπουλος και Γονιδάκης αντάλλαξαν πόντους και όμορφες προσπάθειες για τις δύο ομάδες στη συνέχεια, με τα αρκετά λάθη στον αγώνα να μη χαλούν το θέαμα, με την Cosa Nostra να προσπαθεί να τρέξει με την πρώτη ευκαιρία και τον Ρες να ευστοχει από την περιφέρεια στο κλείσιμο του ημιχρόνου, δίνοντας αέρα εννέα πόντων για την ομάδα του, 18-27.
Ρες, Κάκιος και ο ανεβασμένος Κουτσουριδάκης βρήκαν στόχο στα μέσα της τρίτης περιόδου για Cosa Nostra, με τον Καστανιώτη να βάζει το μοναδικό καλάθι για Κλειώ, με τη διαφορά να ανεβαίνει κι άλλο και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-37.
Παρά την εκπληκτική προσπάθεια από Δασκαλόπουλο και συνολικά από Κλειώ για ολική επιστροφή στη διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας μέχρι και τους εννέα πόντους, η Cosa Nostra έδειξε την απαραίτητη ψυχραιμία και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό σκορ 38-51.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Κάκιος με 19 πόντους, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη.
Από πλευράς Κλειώ ξεχώρισε ο Χρήστος Δασκαλόπουλος με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη.
Συνολικά η Κλειώ είχε 9/39 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 11/22 βολές, 41 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα μπλοκ και 19 λάθη.
Συνολικά η Cosa Nostra είχε 18/37 δίποντα, 3/33 τρίποντα, 6/7 βολές, 44 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη.
Κλειώ (Δασκαλόπουλος): Ρεντούμης, Αμπατζής 6, Δασκαλόπουλος 18 (11 ριμπ.), Καστανιώτης 8 (8 ριμπ.), Πασχάλης 3 (10 ριμπ.), Κακαλικίδης, Σταλίκας 3.
Cosa Nostra (Γονιδάκης): Χατζησυμεωνίδης, Καμπουράκης 3, Γονιδάκης 7, Ρες 9, Κουτσουριδάκης 8, Αρβανίτης 3, Ζυγομαλάς 2, Κάκιος 19 (10 ριμπ.).
Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο κλίμα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων.