16/09/2021
Brothers United 12 11 7 18 - 48 -
Elapuse BC 11 8 8 11 - 38 -

Δίκαιη νίκη για τους Brothers United!

Στο πρώτο παιχνίδι του Basketaki Cup στο νέο γήπεδο της ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια, οι Brothers United ήταν οι μεγάλοι νικητές, αφού επιβλήθηκαν της Elapuse με 48-38 και ξεκίνησαν με το δεξί τις φετινές τους υποχρεώσεις.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Το σκορ έμεινε κοντά, με τους Brothers United να κλείνουν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 12-11 με τον Μανώλη Αβούρη να σημειώνει 5 πόντους. Για την Elapuse, 6 πόντους έβαλε ο Δημήτρης Ψαλιδόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου, με τους Brothers United, να συνεχίζουν να έχουν τα ηνία της αναμέτρησης. Ο Αβούρης, πρόσθεσε άλλους 5 πόντους στο ενεργητικό του και οι «λευκοί» πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο ματς με 23-19. Για την Elapuse, πάλευε μόνος στην επίθεση ο Ψαλιδόπουλος που σημείωσε άλλους 4 πόντους.

Η αστοχία και η νευρικότητα των δύο ομάδων συνεχίστηκε και στους δεύτερο ημίχρονο. Το μόνο που δεν άλλαξε, ήταν η κυριαρχία της ομάδας του Καράμπελα, που με τους Καλαματιανό και Διαμάντη κράτησε το προβάδισμα με 30-27. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 6 πόντους έβαλε ο «Ψάλι» που ήταν συγκινητικός.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε, με τους Brothers United να επιβάλουν πλήρως τον ρυθμό τους και να παίρνουν τελικά την νίκη με 48-38 κάνοντας την «έκπληξη» στην πρεμιέρα του Basketaki Cup.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Μανώλης Αβούρης με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 3 ασίστ και 6 λάθη. Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Δημήτρης Ψαλιδόπουλος με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 17/65 εντός πεδιάς, 4/23 τρίποντα και 10/11 βολές. Πήραν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα κι έκαναν 17 λάθη. Από την άλλη, η Elapuse είχε 13/63 εντός πεδιάς, 4/26 τρίποντα και 8/19 βολές. Πήρε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα κι έκανε 13 λάθη.

Brothers United (Καράμπελας): Πίττος 2, Αβούρης 20, Ρούλιας 4, Διαμάντης 8, Καλαματιανός 4, Αρχοντουλάκης 4, Καράμπελας 4, Κουφαλιώτης 2.

Elapuse (Αναγνώστου): Νινόπουλος 6, Φραγκογιάννης 3, Δεσύπρης 7, Ψαλιδόπουλος 17, Κουτσούκος, Αναγνώστου 3, Ζορμπάς 2.

Τι μας άρεσε: H ετοιμότητα των Brothers United