11/02/2023
Sicarios BC 23 12 20 31 - 86 -
Kamptzida lizards 15 12 14 11 - 52 -

Δίκαιη νίκη για τους Sicarios BC!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Sicarios BC και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού με τον Μητσάκη και τον Πολύζο να σημειώνουν συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους. Οι Kamptzida Lizards δεν άργησαν να απαντήσουν με τον Λίγκο και τον Ζαγαρτζίλη να συνεργάζονται άψογα και να μειώνουν στο 23-15.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και για τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν και να μειώσουν την διαφορά με τον Τσερέλη να πετυχαίνει σημαντικούς πόντους, όμως οι Sicarios BC βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Παπαθανασίου και κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά της πρώτης περιόδου. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 35-27.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο την μπάλα για να κουράσουν τους αντιπάλους τους και να τους οδηγήσουν σε κακές επιλογές. Αυτό τους έδωσε ρυμό και στην επίθεση με τον Κυριαζίδη να ανεβάζει ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι Kamptzida Lizards προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Λίγκου, όμως οι κακές επιλογές στην επίθεση έκαναν δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 55-41.

Στην τέταρτη περίοδο η κούραση έκανε την εμφάνιση της στους Kamptzida Lizards, προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τον Μπαχτσιαβάνη αλλά δεν άντεξαν την συνεχόμενη πίεση των αντιπάλων τους. Οι Sicarios BC εκμεταλλεύτηκε την κούραση των αντιπάλων τους και εκεί άνοιξε η διαφορά με τον Μητσάκη και τον Παπαθανασίου να ευστοχούν σε συνεχόμενα τρίποντα διαμορφώνοντας το τελικό 86-52.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Παπαθανασίου με 28 πόντους, 14 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Φώτης Αρβανίτης με 4 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Sicarios BC: Πολύζος 15(3), Γκαρίδης 4, Ρέμπελος, Μητσάκης 21(5), Παπαθανασίου 28(3), Κάγκουρας, Κυριαζίδης 11, Παπασταθόπουλος 7, Μαρκίδης, Μωραϊτης.

Kamptzida Lizards: Μουρατίδης, Ζαγαρτζίλης 7(2), Λίγκος 18, Α. Πεφτιτσέλης 5(1), Αρβανίτης 4, Τσερέλης 7(1), Ι. Πεφτιτσέλης 3(1), Μπαχτσιαβάνης 8.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός των δύο ομάδων πρόσφερε θέαμα στους παρευρισκόμενους.