08/06/2023
Rising Suns 20 11 15 20 - 66 -
Efkarpia Rattlers 11 7 13 16 - 47 -

Δίκαιη νίκη για τους Rising Suns!

Ξεκινώντας δυνατά τον αγώνα οι Rising Suns κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά έχοντας βρει λύσεις στα καλάθια του Λαϊδη και του Αναγνωστόπουλου παίρνοντας ένα προβάδισμα 10 πόντων. Οι Efkarpia Rattlers παρά τις προσπαθειές τους στην επίθεση δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά, με αποτέλεσμα να λήξει η πρώτη περίοδος με σκορ 20-11

Μετά από ένα νεκρό 3λεπτο στην δεύτερη περίοδο, οι Efkarpia Rattlers βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Βασίλη Στούπα μειώνοντας στο σκορ στο -6. Όμως οι Rising Suns βρήκαν και πάλι τα πατήματα τους και ανεβάζοντας ρυθμό στην επίθεση και με πολύ ωραίες συνεργασίες βρήκαν τον Λαϊδη στην κορυφή της επίθεσης που με τα καλάθια του ανέβασε την διαφορά με σκορ ημιχρόνου 31-18

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο. Οι Rising Suns συνέχισαν με ανεβασμένο ρυθμό και με αρκετές καλές επιθέσεις να διατηρήσουν το ασφαλές σκορ που είχαν κερδίσει με τον Κουτσιμάνη να βρίσκει λύσεις στο καλάθι. Από την άλλη οι Efkarpia Rattlers προσπάθησαν να βρουν λύσεις στην επίθεση με αρκέτες προσπάθειες και με τον Σιαμάτρα να βρίσκει λύσεις, χωρίς όμως αυτές να είναι αρκετές, έτσι βρέθηκαν στο τέλος της περιόδου με σκορ 46-31

Η τέταρτη περίοδος συνεχίστηκε με τον ίδιο ρύθμό, με τους Rising Suns να κρατάνε την υψηλή διαφόρα, και παρόλο τις πολλαπλές προσπαθειές τους οι Efkarpia Rattlers δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση με το τελικό σκόρ να διαμορφώνεται στο 66-47

MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κουτσιμάνης με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ

Για τους Efkarpia Rattlers ξεχώρισε ο Δημήτριος Στούπας με 2 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα

Rising Suns: Κουτσιμάνης 20, Λαδόπουλος, Τζωρτζίου 7, Αναγνωστόπουλος 6, Βεττης 4, Σιδηρόπουλος 7(1), Μυρίσας, Λαϊδης 22(2), Κουργιαννίδης

Efkarpia Rattlers: Στούπας Δ., Στούπας Αθ. 2, Στούπας Δ. 6, Στούπας Β. 18(3), Σιαμάτρας Δ. 2, Στούπας Κ. 4, Στούπας Δ. 2, Στίκος, Σιαμάτρας Ι. 9(3), Φωτιάδης 4

Τι μας άρεσε: Το πάθος για την νίκη που έδειξαν οι  Rising Suns