09/05/2023
Tseliguns 5 17 8 12 - 42 -
Αδάμαστος 10 20 24 18 - 72 -

Δίκαιη επικράτηση για τον Αδάμαστο!

Μπήκαν μουδιασμένα οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο με αποτέλεσμα ο ρυθμός του παιχνιδιού να είναι χαμηλός. Ο Αδάμαστος κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Μπαλοδήμο να ξεκινάει ζεστός τον αγώνα πετυχαίνοντας το ένα μεγάλο καλάθι μετά το άλλο. Οι Tseliguns απάντησαν με τις προσπάθειες του Λόλα και του Γιαγρίδη και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 5-10.

Οι Tseliguns ανέβασαν στροφές στη δεύτερη περίοδο και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Καφφέ και τον Θεοδουίδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως ο Αδάμαστος έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τις όμορφες συνεργασίες του Γαλή και του Μαυρίδη έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 22-30.

Στην τρίτη περίοδο ο Αδάμαστος μπήκε αποφασισμένος να φτιάξει μία διαφορά αφαλείας και τα κατέφερε με τον Άγγελο Κυρίμη και τον Αποστολίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Tseliguns βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Σταματάκη και του Καφφέ όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 30-54.

Στην τέταρτη περίοδο ο Αδάμαστος είχε τα ηνία του αγώνα και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα. Οι Tseliguns δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί παρά τις προσπάθειες του Λόλα και του Καφφέ με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 42-72.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Άγγελος Κυρίμης με 20 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Για τους Tseliguns ξεχώρισε ο Ιωάννης Λόλας με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Tseliguns: Γιαγρίδης 5, Καφφές 16(1), Λόλας 10(2), Σταματάκης 4, Θεοδουλίδης 4, Κοϊου, Τοπτσίδης 3.

Αδάμαστος: Σ. Κυρίμης 4, Μαυρίδης 10(2), Α. Κυρίμης 20, Βαλαβανίδης, Μπαλοδήμος 17(5), Τρακοσάρης 3, Γαλής 8, Αποστολίδης 8.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των παικτών του Αδάμαστου.