18/11/2023
LazerWolves 11 17 8 10 - 46 -
Drunk Kings 13 10 24 16 - 63 -

Δικαιολόγησαν το... στέμμα τους οι Kings!

Ήταν καλύτεροι οι Drunk Kings σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, βρήκαν λύσεις εκεί που έπρεπε και εν τέλει κέρδισαν την αναμέτρηση απέναντι στους επικίνδυνους και ποιοτικούς LazerWolves, με τελικό σκορ 46-63..

Τα δύο μεγάλα επιθετικά όπλα των δύο ομάδων ξεκίνησαν να το παίρνουν πάνω τους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Παναγιωτόπουλο από LazerWolves και τον Καζή από Drunk Kings να ανταλλάσουν καλάθια και εντυπώσεις, για το αναγνωριστικό 11-13 της πρώτης περιόδου, με το παιχνίδι άκρως ισορροπημένο. Ο "Παν Παν" εκτέλεσε κάποια... πέναλτι και ευστόχησε από την περιφέρεια, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο και είδε τον Μαρούδα να τα δίνει πραγματικά όλα, αλλά να μη μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω από τη μείωση στο 28-23 για πρώτο ημίχρονο.

Οι "Βασιλιάδες" έκαναν κατάθεση ψυχής στην τρίτη περίοδο και είδαν τον Μαρούδα να ηγείται και τον Σιαμέτη να εκτελεί, για ένα απίστευτο σερί 7-22 και μια αλλαγή εικόνας του παιχνιδιού πλέον, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το πάνω χέρι και να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο μπροστά 36-47. Μια μεγάλη προσπάθεια ανατροπής θέλει άμυνα που σπάει κόκκαλα και φοβερή επίθεση! Κάτι τέτοιο δεν έγινε για τους γηπεδούχους, με τους Drunk Kings από την άλλη να συνεχίζουν το έξυπνο παιχνίδι και να φτάνουν στη δίκαιη επικράτηση με τελικό σκορ 46-63.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Μαρούδας με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Από τους LazerWolves ξεχώρισε ο Ιερόθεος Μεϊκόπουλος με 3 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 10/34 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 8/10 βολές, 44 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/48 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 7/13 βολές, 47 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 13 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 13 λάθη.

LazerWolves (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 2, Καρατζάς 5, Μεϊκόπουλος 3, Παναγιωτόπουλος 15, Παπαθωμάς 4, Τύρος, Φιλοκώστας 17.

Drunk Kings (Καζής): Αλεβίζος 9, Θεοχάρης 9, Καζής 14, Κοκκινογούλης 9 , Μαρούδας 16, Παναγόπουλος, Σιαμέτης 6.