19/02/2020
Komodo Dragons 5 7 6 10 - 28 -
L' Ovelha Negra 10 10 11 7 - 38 -

Δικαίωση των Negra για το τρέξιμο!

Το ασταμάτητο τρέξιμο των L’ Ovelha Negra και η εξαιρετική άμυνά τους, έπιασε τόπο και οι Γρηγορόπουλος, Μαριόλης τούς οδήγησαν στην έκτη νίκη τους στον πρώτο όμιλο της Development League, απέναντι στους DPG Warriors που αστοχούσαν από παντού και… ξενέρωσαν, μένοντας στο 5-9.

Τα Μαύρα Πρόβατα συνηθίζουν να τρέχουν πολύ και από την αρχή αυτό έκαναν, με τον Γρηγορόπουλο να πρωταγωνιστεί στις επιθέσεις και τον Μαριόλη να κυριαρχεί στις ρακέτες (18 reb), ενώ βοήθησε και ο Γράψας στο σκοράρισμα, δίνοντας προβάδισμα 5 πόντων στους «ασπρόμαυρους» στο δεκάλεπτο (5-10), έχοντας από πλευράς «ντιπιτζήδων» τον Κωνσταντίνου να βάζει το πρώτο καλάθι στο επτάλεπτο (!) και τον Παπαγεωργίου να πετυχαίνει ένα τρίποντο.

Παρόμοιο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο, αφού οι Negra κράτησαν τον ρυθμό τους και οι Μαριόλης, Γρηγορόπουλος, Χρυσανθόπουλος εκμεταλλεύτηκαν τους χώρους που βρήκαν, μεγαλώνοντας τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο (12-20), ενώ οι «μαύροι» πάλι άργησαν να σκοράρουν και οι Βεργόπουλος, Παπαγεωργίου, «Τζίο» ήταν αυτοί που βρήκαν στόχο, έστω και δύσκολα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο βοήθησε επιθετικά τους «ασπρόμαυρους» ο… νέος Χειλάς και μαζί με Γρηγορόπουλο, Τσιτσιλίδη, «Άρτσε» έκαναν ακόμα ένα «κλικ» στην αύξηση της απόστασης (επί μέρους 6-11), με τους Warriors να εκνευρίζονται από την αστοχία τους (μόνο ο Μαράκης πήρε μπρος) και να κλείνουν το 30ο λεπτό στο 18-31.

Τα Πρόβατα δεν άφησαν αυτή τη φορά να τους φύγει το παιχνίδι μέσα από τα χέρια και στο τέταρτο δεκάλεπτο συνέχισαν το τρέξιμο, με Μαριόλη, Γρηγορόπουλο και Χειλά να ευστοχούν όσο χρειαζόταν για έρθει η νίκη, έχοντας από την άλλη τους «ντιπιτζήδες» να σκοράρουν λίγο περισσότερο, αλλά να μη φτάνει για να αλλάξει κάτι, μένοντας με 28 πόντους στην επίθεση.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Γρηγορόπουλος με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τους Warriors ξεχώρισε ο Βασίλης Παπαγεωργίου με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι «μαύροι» είχαν 7/34 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 2/5 βολές, 30 ριμπάουντ (6-24), 6 ασίστ, 13 κλεψίματα και 17 λάθη, με τους «ασπρόμαυρους» να τελειώνουν το ματς με 15/47 δίποντα, κανένα στα 10 τρίποντα, 8/15 βολές, 50 ριμπάουντ (14-36), 10 ασίστ, 11 κλεψίματα και 16 λάθη.

DPG Warriors (Κωνσταντίνου): Παπαγεωργίου 9, Μαράκης 9, Κωνσταντίνου 4, Γ. Βεργόπουλος 4, «Τζίο» Βεργόπουλος 2, Φώλας, Λαζαρίκος, Βαζαίος

L’ Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Γρηγορόπουλος 16, Μαριόλης 9, Χειλάς 6, Χρυσανθόπουλος 4, Γράψας 2, Τσιτσιλίδης 1

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η συγκέντρωση των Προβάτων και η ταχύτητά τους που δεν έκοψε καθόλου μέχρι το τέλος!