30/09/2024
Ακρίτες 8 13 7 15 - 43 -
Μαυροτσούκαλοι BC 9 16 20 16 - 61 -

Με ασταμάτητο Δήμα έσπασαν το ρόδι οι Μαυροτσούκαλοι!

Το βραδάκι της Δευτέρας 30 Σεπτεμβρίου στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής για τον πρώτο όμιλο της Development 2, οι Μαυροτσούκαλοι με τον Αλέξανδρο Δήμα να κάνει μεγάλο παιχνίδι έκαμψαν την αντίσταση των Ακριτών και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη.

Σε χαμηλό τέμπο πήγαινε το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Ακρίτες στο ξεκίνημα να παίρνουν το προβάδισμα με κορυφαίο τον Β. Χριστοφορίδη με 4 πόντους και το Μαυροτσούκαλους να επιστρέφουν μετά τα μισά και με τρίποντο του Τσακμάκα και καλάθια από Δήμα και Κιβωτό να προσπερνούν με 8 – 9.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στην δεύτερη περίοδο έκαναν οι φιλοξενούμενοι και με τον Δήμα με 7 πόντους να τραβάει το κουπί στην επίθεση, ξέφυγαν ακόμα και με διψήφια διαφορά. Στην συνέχεια οι Ακρίτες με τον Γ. Χριστοφορίδη να κυριαρχεί μέσα στις δύο ρακέτες με 6 πόντους και τους Σαββίδη με 4 και Χ. Χριστοφορίδη με τρίποντο να δίνουν τις υπόλοιπες λύσεις, μείωσαν σε 21 – 25 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Μαυροτσούκαλοι έλεγξαν το ρυθμό και στις δύο πλευρές του γηπέδου, βρήκαν εύκολο σκορ με Δήμα(9) και Τσακμάκα(6) να δείχνουν ασταμάτητοι και εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 17. Β.+ Χ. Χριστοφορίδης έδωσαν τις μοναδικές λύσεις στους Ακρίτες που έχασαν εντελώς την επαφή με το σκορ(28-45).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο οδοστρωτήρας Γιάννης Χριστοφορίδης πάλευε να κρατήσει ψηλά την σημαία των Ακριτών σκοράροντας 11 ολόκληρους πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Δήμα να συνεχίζει το κρεσέντο του με 7 πόντους και τον Δημόπουλo να ακολουθεί από κοντά με 3, δεν δυσκολεύτηκαν να διαμορφώσουν το τελικό 43 – 61.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Δήμας με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Χριστοφορίδης με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ακρίτες(Δημόπουλος): Σαββίδης 4, Σιμιακός 2, Τοσουνίδης, Β. Χριστοφορίδης 8(14ρ.), Ι. Χριστοφορίδης 19(9ρ.), Χ. Χριστοφορίδης 10.

Μαυροτσούκαλοι(Β.Χριστοφορίδης):Αραγιάννης 4(7ρ.), Δήμας 26, Δημόπουλος 5, Καρνάτος 2, Κιβωτός 6(13ρ.), Α. Κλεφτοσπύρος, Μ. Κλεφτοσπύρος 4, Μπιτχαβάς 2(7ρ.), Τσακμάκας 12

Τι μας άρεσε: Η τεράστια δίψα των Μαυροτσούκαλων για το νικηφόρο αποτέλεσμα.