21/10/2022
Mpaloniakos 18 10 15 16 - 59 -
Peristeri Trelleborg 7 19 15 13 - 54 -

Δυναμική πρεμιέρα από τον Mpaloniako!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Evolution ο Mpaloniakos, αφού επικράτησε στο ΓΣΠ της Peristeri Trelleborg με 59-54.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στο παιχνίδι, καθώς με καλάθια των Γούλα, Μπαμπούση, Λεβεντούρη και Τζώλη και Κόντη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 18-7. Οι "Περιστεριώτες" μπήκαν νωχελικά στο παρκέ και στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Τύρου.

Αποφασισμένοι να αλλάξουν την εις βάρος τους κατάσταση παρουσιάστηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δρακόπουλο το σκορ έγινε 19-16 στα μέσα της περιόδου και το παιχνίδι πήρε "φωτιά". Οι "γκρι" μετά το time out που κάλεσαν εσπευσμένα έγιναν λίγο πιο... δραστήριοι, ωστόσο η Trelleborg με νέα καλάθια του Δρακόπουλου και γκολ - φάουλ του Βαγενά, μείωσαν στο καλάθι (28-26) στο τέλος του ημιχρόνου.

Μια επανάληψη του πρώτου δεκαλέπτου είχαμε στην επανάληψη, με τον Mpaloniako να ξεκινάει δυναμικά και σκοράρει με τους Χάρο, Μπαμπούση και Τζώλη. Οι φιλοξενούμενοι δεν ήθελαν να... την ξαναπατήσουν και έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στους Σ. Δαλέλο, Τύρο και Βαγενά. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Mpaloniako στο +2 (43-41), με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να έχουν επιστρέψει για τα καλά στο ματς.

Το... ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι "πορτοκαλί" έγιναν πιο πιεστικοί από ποτέ, όμως δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να πάρουν το προβάδισμα, αφού ήταν αρκετά άστοχοι. Η ομάδα του Ζαγαριώτη από την άλλη μεριά, έβαλε τα μεγάλα σουτ με τους Γούλα, Μπαμπούση και Λεβεντούρη και με σωστή διαχείριση στο τέλος κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Μπαμπούσης με double double και 14 πόντους (6/15 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 23/54 δίποντα, 2/14 τρίποντα και 7/18 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/38 δίποντα, 6/27 τρίποντα και 10/26 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Mpaloniakos (Ζαγαριώτης): Γούλας 11 (1), Κατσώνης 1, Κόντης 5, Λεβεντούρης 8, Λιόντος, Μασσαλής 10 (1), Μπαμπούσης 14, Παπαβασιλείου, Τζώλης 8, Χάρος 2

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Βαγενάς 7 (1), Σ. Δαλέζος 8, Δ. Δαλέζος 1, Δρακόπουλος 15 (2), Μόνιος 5 (1), Παύλου 1, Σταυρόπουλος, Τάτσης, Τσίντζας 1, Τύρος 16 (1 τρ., 16 ριμπ.)

Τι μας άρεσε: Το δυναμικό πρώτο δεκάλεπτο των νικητών.

Τι δεν άρεσε: Οι πολλές άστοχες βολές και των δύο ομάδων.