06/01/2024
Ανακασιακός 14 16 17 18 - 65 -
Gul’dan Warlocks 17 16 13 16 - 62 -

Δυναμικό ξεκίνημα για τον Ανακασιακό!

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι με τον Κεχαγιά να δείχνει ότι βρίσκεται σε καλή μέρα και να σημειώνει 7 πόντους, μοιράζοντας και 2 ασίστ. Για τους γηπεδούχους 7 πόντους σκόραρε ο Χοχλιδάκης κρατώντας κοντά στο σκορ την ομάδα του.

Πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα στην συνέχεια με τον Σιαπατόρη να αναλαμβάνει δράση για τον Ανακασιακό σκοράροντας 7 πόντους. Εξαιρετικός Ελευθερίου για τους φιλοξενούμενους κυριαρχούσε κάτω από τα καλάθια μαζεύοντας 17 ριμπάουντ στο ημίχρονο και σκοράροντας 11 πόντους. Σκορ ημιχρόνου στο 30-33.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη στο παρκέ για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Χέρι - χέρι στο σκορ καμιά δεν κατάφερε να ξεφύγει μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και με τους Ρομπότη και Σιαπατόρη κατάφεραν να πάρουν σημαντικό προβάδισμα 8 πόντων λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού. Αξιότιμη προσπάθεια για τους φιλοξενούμενους να γυρίσουν το παιχνίδι όμως ο Ανακασιακός έμεινε ψύχραιμος και πήρε με την μεγάλη νίκη με 65-62.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σμάγκιν με 6 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ελευθερίου με 13 πόντους και 24 ριμπάουντ.

Οι νικητές είχαν 22/33 βολές, 17/44 δίποντα και 3/32 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 12 κλεψίματα και 12 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/13 βολές, 14/45 δίποντα και 9/28 τρίποντα, μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 18 λάθη.

Ανακασιακός (Αλεξίου): Αλεξίου 3, Ζαφειρόπουλος 1, Καμζέλας, Κοτοπούλης, Μακρής 2, Ρομποτής 10, Σιαπατόρης 17, Σμόγκιν 6, Χοχλιδάκης 24

Gul'Dan Warlocks (Κεχαγιάς): Ελευθερίου 13, Θειακούλης 6, Καραμπίνης 6, Κεχαγιάς 12, Κωνσταντάκης 7, Πέτροβιτς 6, Σαντοριναίος 12

Τι μας άρεσε: Οι φιλοξενούμενοι που δεν παράτησαν το παιχνίδι!