05/11/2023
ΔΣΑ 5 2 12 11 - 30 -
Agrinio Cava Beers 7 16 12 16 - 49 -

Διπλασίασαν εύκολα τις νίκες τους οι Agrinio Cava Beers

Οι παίκτες του Θανάση Ζαμπάρα ξέφυγαν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο και στη συνέχεια διατηρούσαν συνεχώς διαφορά ασφαλείας. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με σερί 5 - 0, όμως έδειξαν να τους στοιχίζει ο τραυματισμός του Διαμάντη και η περίοδος έληξε με σκορ 5 - 7.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους Cava Beers που δέχτηκαν μόλις 2 πόντους και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 16.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο ΔΣΑ μείωσε στους 10, οι φιλοξενούμενοι με σερί 10 - 0 ξέφυγαν με 20 και το δεκάλεπτο έκλεισε στο +16 για τους Cava Beers.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 19 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Σαφαρίκας με δύο τρίποντα και δύο βολές μείωσε στους 11 για το ΔΣΑ, όμως στα τελευταία λεπτά με σερί 11 - 1 οι Cava Beers έφτασαν στο τελικό +21.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Παρθένης με 14 πόντους και ακολούθησαν ο Πέτρος Καλλιακμάνης και ο Νάσος Ρέντζιος με 10 πόντους.
Για το ΔΣΑ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μιχάλης Σαφαρίκας με 12 πόντους.

Τι μας άρεσε. Οι Cava Beers παρά τις απουσίες καταφέρνουν κυρίως μέσα από την άμυνά τους να φτάνουν σε νίκες.

Τι δε μας άρεσε. Οι δύο ομάδες σκόραραν με δυσκολία και το γεγονός αυτό έκανε το ματς να είναι κακό ποιοτικά.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Γουργουλέτης 4, Καραβίας 2, Κυριλής 2, Παπαδημητρίου 3(1), Πατούχας 1, Ρόμπολας 6(1), Σαφαρίκας 12(2), Τζωρτζόπουλος, Ψάρρης.

AGRINIO CAVA BEERS (Θανάσης Ζαμπάρας): Διαμάντης, Καλλιακμάνης 10, Καραθανασόπουλος, Παρθένης 14(1), Ρέντζιος 10(2), Ρηγογιάννης 9(1), Τριμπόνης 4, Χαϊδης 4.