12/12/2022
Akarnania Warriors 15 11 20 8 - 54 -
Pharmaco Team 13 22 8 10 - 53 -

Διπλασίασαν τις νίκες σε μεγάλο ντέρμπι οι Akarnania Warriors

Σε μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε το παιχνίδι των Akarnania Warriors με τη Pharmaco Team με τους πρώτους να επικρατούν της ευχάριστης έκπληξης του φετινού πρωταθλήματος με 54 - 53.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να προτιμούν το  παιχνίδι μέσα στο «ζωγραφιστό» με τον Τασιούλη για τους Warriors και τον Κουδούνα από τη Pharmaco Team να ξεχωρίζουν. Οι 2 πόντοι  υπέρ των γηπεδούχων στο τέλος του δεκαλέπτου έδειχνε τη δυσκολία των ομάδων να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Pharmaco Team ακολουθώντας τη συνταγή των προηγούμενων αγωνιστικών πάτησε γκάζι και πήρε διαφορά πηγαίνοντας με το +9 στο ημίχρονο.

Τρέχοντας σερί 18 - 3 οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και προηγήθηκαν με 44 - 38 στο 27ο λεπτό, με το τρίτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει μπροστά με 3 πόντους.

Η Pharmaco Team ισοφάρισε στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, όμως οι Warriors βρήκαν τις λύσεις και έφτασαν στη νίκη στο φινάλε.

Μεγάλη εμφάνιση για τους νικητές από το Χρήστο Τσάσση που με 21 πόντους και 15 ριμπάουντ  δεν άφησε τον Κουδούνα που πέτυχε 22 πόντους και τον Τσιτσικάο που σκόραρε 21 να του κλέψουν τη νίκη και τον τίτλο του Bettson MVP.

AKARNANIA WARRIORS (Χρήστος Τσάσσης): Δρακούσης 10, Κωτσής 5(1), Μπιτσικώκος 4, Χριστογιάννης, Τσάσσης 21(1), Μπαρμπάκης, Τσαμάκης, Τασιούλης 14.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Αλιφέρης, Αναστασόπουλος, Τσιτσικάος 21(5), Χολής, Βάτσιος, Σωτηρόπουλος 3(1), Τσουκαλάς 6(2), Καρτσακλής 1, Κουδούνας 22.

Τι μας άρεσε. Οι δύο ομάδες έδωσαν ως το τέλος μεγάλη μάχη για τη νίκη και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Τι δε μας άρεσε. Το άγχος και των δύο ομάδων για το αποτέλεσμα έφερε μεγάλη αστοχία ειδικά στο τέλος του παιχνιδιού.