02/02/2024
Boom Shakalaka 19 21 14 9 - 63 -
West Side B.C 12 20 15 28 - 75 -

Δίπλωσαν τις νίκες τους με την Boom Shakalaka οι West Side Bc!

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Shakalaka μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με τους Μαρκουλή και Μπούρμπουλα πήραν προβάδισμα στο σκορ με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 19-12 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα,με την Shakalaka να είναι καλύτερη σε εκείνο το διάστημα και με τον Μπουρμπουλα να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση,οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ 29-19 3:58 πριν την ανάπαυλα. Οι West Side προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με buzzer beater τρίποντο έριξαν την διαφορά στους 8(40-32) στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο,οι West Side μπήκαν πιο αποφασισμένοι για την ανατροπή και την νίκη και με τους Μπελεχάκη και Τσουλφα που μάζευαν ριμπάουντ σχεδόν σε κάθε κατοχή,έμειναν κοντά στο σκορ. Οι Μπουρμπουλας και Φλόκας διατήρησαν την Boom Shakalaka σε απόσταση ασφαλείας η οποία μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με +7(54-47).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους West Side, οι οποίοι μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή.

Μάλιστα, ο Τσουλφας έκανε το 56-56 περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος, κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι. Η Boom Shakalaka όμως έμεινε από δυνάμεις και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 62-72 2:09 πριν την λήξη. Στο τελευταίο δίλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και πήραν εν τελεί την νίκη με 63-75 ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 22/38 δίποντα,5/19 τρίποντα,4/8 βολές,23 ριμπάουντ,12 ασιστ,9 κλεψίματα και 9 λάθη.Οι νικητές τελείωσαν το παιχνίδι με 10/32 δίποντα,16/41 τρίποντα,7/12 βολές,46 ριμπάουντ,15 ασιστ,6 κλεψίματα και 12 λάθη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσούλφας με 16 πόντους,18 ριμπάουντ,2 ασιστ και 5 κοψίματα ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Μπουρμπουλας με 27 πόντους,5 ριμπάουντ και 2 ασιστ.

Boom Shakalaka:Αγγελάκης 8,Κυρίμης 3,Μαρκουλής 19,Μπούρμπουλας 27,Φλοκας 6

West Side BC:Αδελφόπουλος 2,Ανδρεάδης,Γαλανόπουλος 12,Μπελεχάκης 24,Νικολάου 17,Παντελάκης 1,Τριανταφυλλίδης 3,Τσούλφας 16

Τι μας άρεσε:Το buzzer beater τρίποντο των West Side Bc στο φινάλε του ημιχρόνου.