20/10/2024
Emporio Armani 14 20 20 14 - 68 -
ΔΣΑ 10 15 6 18 - 49 -

Διπλασίασαν τις νίκες τους οι πρωταθλητές

Η Emporio Αρμανι σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, καθώς επιβλήθηκε με 68 - 49 του ΔΣΑ.

Η ομάδα του Ντίνου Τσιαμάκη είχε αρκετά καλή απόδοση και με εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο έφτασε σε μια άνετη νίκη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι, αλλά μετά τις γρήγορες αλλαγές οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα και έκλεισαν στο +4 την πρώτη περίοδο.

Η Emporio Armani κρατούσε μικρή διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 9 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους πρωταθλητές που έφτασαν το προβάδισμά τους μέχρι και τους 25 πόντους, για να κλείσουν την περίοδο στο +23.

Στο τελευταίο διαδικαστικό δεκάλεπτο η Armani διατηρούσε τη μεγάλη διαφορά και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Θωμάς Αγγέλης με 16 πόντους, double double με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ έκανε ο Novibet MVP του αγώνα Χρήστος Κοργιαλός, ενώ ο Χρήστος Τασιούλης πρόσθεσε 11 πόντους.
Ο Χρήστος Γιαννοκώστας με 13 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ του ΔΣΑ και ακολούθησε ο Κώστας Γουργουλέτης με 10.

Τι μας άρεσε. Ο Χρήστος Σταυρόπουλος, ο Αντώνης Δάρλας και ο Φίλιππος Δάρλας έλειπαν, ο Χρήστος Τσάσσης που ξεκίνησε πολύ καλά αποχώρησε με μικρό πρόβλημα τραυματισμού, αλλά οι πρωταθλητές βρίσκουν πάντα λύσεις και φτάνουν σε εμφατικές νίκες.

Τι δε μας άρεσε. Ο ΔΣΑ ψάχνει ακόμα να βρει ρόλους και ρυθμό και αυτό του στοιχίζει στις πρώτες αγωνιστικές.

EMPORIO ARMANI (Ντίνος Τσιαμάκης): Αγγέλης 16(1), Γρομητσάρης, Κοκοτός 4, Κοργιαλός 15, Σβίγγος 5(1), Τασιούλης Ι. 9(3), Τασιούλης Χ. 11, Τρίκας, Τσάσσης 8.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Γιαννοκώστας 13(3), Γουργουλέτης 10, Κουμάσης 4, Παπαδημητρίου 4, Σταθάτος 9(1), Τάτσης, Τζωρτζόπουλος, Χριστογιάννης 6, Ψάρρης 3.