13/11/2022
San Agrinio Engineers 12 13 15 17 - 57 -
Agrinio Kings 11 14 6 13 - 44 -

Διπλασίασαν τις νίκες τους οι San Agrinio Engineers

Τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες πέτυχαν οι San Agrinio Engineers με το 57 - 44 επί των Agrinio Kings. Η ομάδα του Ντίνου Τασόπουλου ξέφυγε στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και στο φινάλε πανηγύρισε μία ακόμα νίκη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9 - 0 στα μέσα της πρώτης περιόδου, όμως οι Kings με σερί 2 - 11 ισοφάρισαν, για να κλείσει το δεκάλεπτο με προβάδισμα ενός πόντου για τους San Agrinio Engineers.

Σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το ημίχρονο τις βρήκε ισόπαλες στους 25 πόντους.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα δεν άλλαξε, όμως οι γηπεδούχοι μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου έτρεξαν σερί 10 - 2 και προηγήθηκαν με 9 στο 30ο λεπτό.

Οι San Agrinio Engineers έλεγξαν το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο, διατήρησαν διψήφια διαφορά και έφτασαν στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νίκος Τάγκας με 17 πόντους, ο Νικήτας Παπαγαλάνης που ήταν ο MVP της αναμέτρησης πρόσθεσε 14 και ο Γιώργος Τασόπουλος 11.

Για τους Kings πρώτος σκόρερ ήταν ο Φώτης Τσέπας με 15 πόντους και ακολούθησε ο Γρηγόρης Κουβέλης με 12.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Γιολδάσης, Καταγής 5(1), Κολτσίδας 2, Τασόπουλος 11, Κοτρώτσος 1, Παπαθανασίου 2, Πρέζας 5(1), Τάγκας 17, Παπαγαλάνης 14, Μπουλούμπασης.

AGRINIO KINGS (Δημήτρης Τσιρώνης): Στάμος 7, Κουβέλης Γ. 12(2), Κουβέλης Θ., Παπαπαναγιώτου 4, Μπόκας, Τσέπας 15, Πετρόπουλος 4, Ζαρζανίκας, Κουτρουμάνος 2, Τσιρώνης, Καρακώστας.

Τι μας άρεσε. Οι γηπεδούχοι έχουν περισσότερες λύσεις φέτος, δείχνουν ότι είναι δεμένη ομάδα και στο ξεκίνημα πετυχαίνουν σημαντικές νίκες.

Τι δε μας άρεσε. Οι Kings άλλαξαν μέρος του περσινού ρόστερ και φαίνεται ότι θα χρειαστούν χρόνο για να παρουσιαστούν απόλυτα έτοιμοι.