04/10/2024
Red Goats 16 9 5 7 - 37 -
The Roots 18 7 14 8 - 47 -

Διπλασίασαν τις νίκες οι Roots!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό του Μπόθου οι Roots έκαναν δύο τις νίκες στην σεζόν, καθώς εκμεταλλευτήκαν την εξαιρετική απόδοση τους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο  και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά το ματς. Οι Roots από την αρχή έδειξαν καλά στοιχεία. Στην επίθεση βοήθησαν οι Καραδήμας, Σπανός, Στρατής και Κατσουράνης. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι έμειναν σε απόσταση αναπνοής με τους Σμυρνιώτη, Σημαντίρα και Λάμπρου.

Στο δευτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό και πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα. Σημαντίρας και Χούλης και Σμυρνιώτης βοήθησαν επιθετικά την ομάδα τους. Οι Roots από την άλλη αντέδρασαν και πήραν ξανά το προβάδισμα στο παιχνίδι, πηγαίνοντας στο +3 στα τελευταία δευτερόλεπτα. Όμως ένα σουτ τριών πόντων από Κορώση οι γηπεδούχοι έφεραν σε ισορροπία το ματς (25-25).

Μετά την ανάπαυλα η ζυγαριά έγειρε προς την μια μεριά και αυτή ήταν των Roots. Σε αυτό το δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και έφτασαν την διαφορά στο +12. Πρωταγωνιστές των επιθέσεων ήταν οι Καραδήμας, Σπανός και Κατσουράνης, καθώς εκμεταλλευτήκαν και την αστοχία των Goats. Οι Goats δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα την αντίπαλη άμυνα και έμειναν στην λήξη της τρίτης περίοδου στο -10.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκαν φουριόζοι οι Goats και με ένα σερί 6-0 έδωσαν ξανά πνοή στον αγώνα. Σημαντίρας και Λάμπρου βοήθησαν στο να μειώσουν οι Goats την διαφορά. Όμως από την άλλη οι Roots δεν έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και διεύρυναν την διαφορά. Κατσουράνης, Καραδήμας και Στρατής έφεραν τα χαμόγελα στην ομάδα τους που πανηγύρισε την δεύτερη νικη τους στο πρωτάθλημα. Το τελικό σκορ ήταν 37-47.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Στυλιανός Κατσουράνης με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ (double-double). Aπο τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Σημαντίρας με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ (double-double).

Red Goats (Ερρίπης): Βαβούδης, Λυκοκάπης,  Ρίζος, Σμυρνιώτης 9, Κορώσης 3, Λάμπρου 7, Σημαντίρας 14, Χούλης 2.

The  Roots (Κοτσίρας): Αναγνώστης, Ανδραβίζος Θ. 3, Ανδραβίζος,  Αργυράκης, Γουρνέλος, Γούλας,  Καραδήμας 15, Κατσουράνης 10, Σπανός 13, Στρατής 4, Φίλιππής 1.

Τι μας άρεσε: Οι μάχες εντός των τεσσάρων γραμμών!