Lasson BC 15 16 15 17 - 63 -
The Roots 2 14 13 15 - 46 -

Διπλασίασε τις νίκες της η Lasson!

Δύο έκανε τις νίκες της στην Summer Development League η Lasson καθώς ξεπεράσει εύκολα το εμπόδιο των Roots στο Μαζαράκη.

Με αιχμή του δόρατος τον Σκαρμέα και άξιους συμπαραστάτες τους Μανίκα και Τσουπαρόπουλο, η Lasson ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς προηγήθηκε με 15-2. Οι Roots δεν είχαν προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, έκαναν πολλά λάθη και αντιμετώπιζαν προβλήματα στην άμυνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι ναι μεν έγιναν πιο παραγωγικοί, σημειώνοντας 14 πόντους, αλλά το πρόβλημα στην άμυνα δεν λύθηκε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν και στις δύο μεριές του παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Μανίκα και Ντίσιο διεύρυναν το προβάδισμά τους στο τέλος του ημιχρόνου (31-16).

Τέλος στην υπόθεση νίκη έβαλε η Lasson στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς με πολυφωνία στην επίθεση και όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα εκτόξευσε την διαφορά στο +17 (46-29). Για την ομάδα του Λαγωνικάκου, οι Κατής και Κατσουράνης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ χωρίς σκοπιμότητες και έβγαλαν ωραίες συνεργασίες. Έτσι, η Lasson έφτασε εύκολα στη νίκη με το εντυπωσιακό 63-44. Η ομάδα του Κρητικού βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-1 ενώ η ομάδα του Σοκολάκη παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας με ρεκόρ 0-3.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ντίσιος με double double και 15 πόντους (7/11 δίποντα, 1/2 βολές, 20 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 22/56 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 7/27 βολές. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/51 δίποντα, 2/17 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Lasson (Κρητικός): Μανίκας 16 (1), Κρητικός 8, Τσουπαρόπουλος 11 (3), Φ. Καραμπάς 3, Σκαρμέας 8, Α. Καραμπάς 2, Ντίσιος 15

Roots (Λαγωνικάκος): Παντελάτος 5, Ανδραβζος 8, Φιλιππής 7 (1), Κατσουράνης 7, Ζαμπάρας 4, Αργυράκης 4, Γούλας, Μπακάλης, Σοκολάκης 5 (1), Κατής 6

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς και το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο των νικητών.