08/10/2022
Optimus Priamus 11 10 25 12 - 58 -
Fast Break 17 11 11 14 - 53 -

Διπλασίασε τις νίκες του, ο Optimus Priamus!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development, οι Optimus Priamus πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση, καθώς επιβλήθηκαν των Fast Break με σκορ 58-53.

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Ευάγγελο Καλτσάκα, καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, βοήθησε στα ριμπάουντ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 11 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν εφτά αναπάντητους πόντους και εν συνεχεία αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στο +12(3-15). Η αντίδραση των Optimus ήταν άμεση, καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 8-2, έκλεισαν τη περίοδο στο -6(11-17) . Ο εξαιρετικός, σε αυτό το διάστημα, Γεωργιάδης, πέτυχε 6 πόντους, ενώ ο Μαζαράκης είχε 7.

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, ο Ηλιάδης και η παρέα του διατήρησαν το προβάδισμα(13-22) και (17-24), με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το υπέρ τους 21-28. Ο Λοίζος πέτυχε 4 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ στο απέναντι στρατόπεδο ο Μπουλαξής είχε 5 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ , κυριάρχησαν στους αιθέρες , έτρεξαν το γήπεδο με απόλυτη επιτυχία και προσπέρασαν στο σκορ για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με βραχεία κεφαλή(30-29), ενώ με τον Καλτσάκα να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφανή στο κλειστό του Basketaki Arena έκλεισαν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης, έχοντας προβάδισμα επτά πόντων(46-39) . Ο Καλτσάκας πέτυχε 5 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Νιωτάκης  .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του κόουτς Αντωνουσάκη, με τους Παπαδάκο και Καλτσάκα να ηγούνται των προσπαθειών τους, κράτησαν τη πρωτοπορία στο σκορ(51-44) και (55-48), με τον με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση της Development, με σκορ 58-53 .

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Καλτσάκας με 11 πόντους,4 ριμπάουντ ,2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Νιωτάκης είχε 12 πόντους,12 ριμπάουντ,3 ασίστ και 1 κλέψιμο και 1  .

Οι Optimus Priamus είχαν 20/56 δίποντα , 4/11 τρίποντα , 6/11 βολές , 31 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 6 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 12 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/36 δίποντα , 2/9 τρίποντα , 19/33 βολές , 34 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 4 κλεψίματα και 14 λάθη .

Optimus Priamus(Αντωνουσάκης): Καλτσάκας 11, Σκουτέρης 2, Λοΐζος 7, Λυκος 1, Δάρας 6, Παπαδάκος 10, Φλώρος 2, Φουντουλάκης 2, Γεωργιάδης 13, Χατούνογλου 4, Ορφανουδάκης .

Fast Break(Μπουλαξής) : Νιωτάκης 12, Αρβανιττέλης 5, Μπουλαξής 12, Ηλιάδης 10, Μαζαράκης 14, Αρβανιτάκης, Τζιτζικαλάκης .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των νικητών !