07/05/2023
Leontario BC 16 16 24 22 - 78 -
Airμπωλ 19 8 19 18 - 64 -

Διπλασίασε τις νίκες του το Leontario!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό γυμναστήριο των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Summer Evolution League, το Leontario πέτυχε τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, καθώς επικράτησε της Airμπωλ με σκορ 78-64. Η ομάδα τον Μπιλάλη μπορεί Να μην έχει μέχρι στιγμής νίκη, αλλά τα δείγματα γραφής είναι άκρως ενθαρρυντικά και είναι θέμα χρόνου να σπάσω το ρόδι στις επόμενες αγωνιστικές που ακολουθούν!

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Παναγιώτη Πλαγιαννάκο με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ! Στην αντίπερα όχθη, ο Αναστάσιος Δαλίτσικας είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασιστ και 4 κλεψίματα!

Το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης ανήκε στους φιλοξενούμενους, καθώς εκμεταλλευόμενοι την πολύ καλή απόδοση του Ντζούρα(8π-2ρ-3ας-1κλ), κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο έχοντας διαφορά τριών πόντων με σκορ 16–19. Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Βόσικας(6π) με δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων, αποτέλεσε το πρώτο σκόρερ της ομάδας του στο διάστημα αυτό.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού ήταν η σειρά της ομάδας του Κωνσταντιδέλη να πάρει τον πρώτο λόγο, καθώς έπαιξε πολύ καλή άμυνα, περιόρισε τον αντίπαλο στους οκτώ πόντους και με τον Βόσικα να προσθέτει ακόμη 7 πόντους, οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32-27! Οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν πρόβλημα στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Δαλίτσικα με 3 πόντους!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν το γνωστό τους εξαιρετικό επιθετικά παιχνίδι, καθώς κυκλοφόρησαν υποδειγματικά την πορτοκαλί, βρήκαν ελεύθερες επιλογές και με τους Βόσικα, Λάππα και Σκούρα να ηγούνται των προσπαθειών τους έκλεισαν την προτελευταία στροφή έχοντας προβάδισμα δέκα πόντων με σκορ 56-46! Ο Ντζούρας(8π) πραγματοποίησε ακόμα ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο με οκτώ πόντους είναι και δικό του!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι το επιθετικό κρεσέντο του Παναγιώτη Πλαγιαννάκου(12π), όχι μόνο κράτησαν το προβάδισμα έναντι των αντιπάλων τους, αλλά αύξησαν τη διαφορά, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη νίκη με σκορ 78–64. Ο Δαλίτσικας πέτυχε 9 πόντους, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 15!

Το Leontario είχε 18/36 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 9/15 βολές, 47 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 6 κλεψίματα και 15 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 22/54 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 5/9 βολές, 36 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 13 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 18 λάθη.

Leontario(Κωνσταντιδέλης): Βεργόπουλος 3, Βόσικας 20, Κορωνάκης 2, Κωνσταντιδέλης 5, Λάππας 17, Πλαγιαννάκος 18, Σκούρας 13, Σταυρόπουλος.

Airμπωλ(Μπιλάλης): Δαλίτσικας 15, Κοπόλα 13, Κοσκινάς, Ντζούρας 18, Οργίνος 4, Παπαδάκης 3, Πιστεύος 2, Ραπτόπουλός, Ψύκος 9.

Τι μας άρεσε: Το γεγονός ότι τέσσερις παίκτες των νικητών τελειώσανε με διψήφια συγκομιδή πόντων!