01/10/2024
Hornets 8 14 6 14 - 42 -
Baca Juniors BC 15 9 14 14 - 52 -

Διπλασίασε τις νίκες η Baca!

Την Τρίτη το βράδυ 1 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena, στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Development 2, η Baca Juniors χωρίς να χάσει σε κανένα σημείο το προβάδισμα και με τον Κρεούζη σε εξαιρετική κατάσταση, ξεπέρασε το εμπόδιο των Hornets και έκανε το δύο στα δύο.

Η Baca έκανε καταπληκτικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με τον Κασφίκη να οργανώνει και τους Σπεντζούρη(5) – Μαρτίνη(4) να εκτελούν, προηγήθηκε με 0 – 13. Μετά από έξι αγώνα αγωνιστικά λεπτά, ο Σάμλης με την είσοδο του στο γήπεδο άλλαξε τα δεδομένα και με 5 δικούς του πόντους και τρίποντο του Μαραβελάκη, οι Hornets πλησίασαν σε 8 – 15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Χόρνετς πατούσαν καλύτερα, συνέχισαν την αντεπίθεση διαρκείας και με κορυφαίο τον Γιοβάνη(7) κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια. Η Baca που δυσκολευόνταν στην επίθεση και κρατούσε το προβάδισμα με τρίποντο του Πατάκα και καλάθια από Γαργαλάκο – Τσαμποδήμο, βρήκε και ένα στο τέλος με τον Σπεντζούρη και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 22 – 24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Baca εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων, έβγαλε ωραίες συνεργασίες και με κορυφαίο τον Κρεούζη με 8 πόντους, έστειλε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό(28-38). Ο Γιοβάνης με 4 πόντους ξεχώρισε στην φτωχή συγκομιδή των Hornets.

Ισορροπημένο και ισόπαλο το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την εικόνα να μην αλλάζει και την Baca να πανηγυρίζει την δεύτερη νίκη της με σκορ 42 – 52. Σάμλης, Γιοβάνης, Μελισσάς και Μουστάκας πήγα να βάλουν δύσκολα στους φιλοξενούμενους στο ξεκίνημα της περιόδου, όμως η παρέα του Κασφίκη με τον Πατάκα να την κρατάει στα δύσκολα με 5 πόντους, τον Κρεούζη να αυξάνει τη διαφορά με 4 και τον Τσαμποδήμο με τρίποντο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα,πήραν ένα εύκολο σχετικά ροζ φύλλο.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Σπύρος Κρεούζης με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Γιοβάνης με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Hornets(Πουλικάκος): Ασημόπουλος, Γιοβάνης 16(10ρ.), Μαραβελάκης 5, Μελισσάς 2, Μουστάκας 5, Μπακογιάννης, Παπαδόπουλος, Πουλικάκος, Σάμλης 7, Νάστος 7.

Baca Juniors(Κασφίκης): Γαργαλάκος 2, Κασφίκης 4, Κρεούζης 14(13ρ.), Μαρτίνης 7, Μπίζος 2, Παπαλάμπρου, Πατάκας 10, Σπέντζουρης 5, Τσαμποδήμος 8(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός που έδωσαν οι ομάδες στο παιχνίδι τους.