24/10/2022
Paliagoura 18 12 12 9 - 51 -
Brazzers 16 22 10 14 - 62 -

Διπλασίασαν τις νίκες τους οι Brazzers!

Στο Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Elite League, οι Brazzers όντας καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης πραγματοποίησαν τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση, καθώς τα Paliagoura υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 51-62 .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, αφού με πρωταγωνιστές τους Αβανίδη και Σαραντόπουλο προηγήθηκαν στο σκορ,9-6, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν φέρνοντας το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία, 14-14 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να δείχνει το 18-16 . Ο Αρβανίτης πέτυχε 7 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Αβανίδης .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι Brazzers κατάφεραν να ξεδιπλώσουν στο παρκέ όλες τις μπασκετικές αρετές που διαθέτουν ως ομάδα, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Αμπάζογλου, Χρόνη, Δαρδαμάνη και Αρβανίτη να ηγούνται των προσπαθειών τους πραγματοποίησαν ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 5-16, προσπερνώντας με εννέα, 25-36 , με το τέλος του ημιχρόνου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 30-38. Ο Δαρδαμάνης σε αυτό το διάστημα πέτυχε 7 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο εξαιρετικό Αβανίδης είχε 10.

Στη τρίτη περίοδο, δύο καλάθια των Αμπάζογλου και Αρβανίτη και ένα του Αβανίδη, έστειλαν τη διαφορά στην ανώτερη τιμή της, 32-42 , οι πράσινοι μείωσαν στους εφτά,37-44, ενώ έκλεισαν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο μείον έξι, 42-28. Ο φοβερός και τρομερός Αρβανίτης πέτυχε 4 πόντους ,ενώ 6 είχε ο Αθανασιάδης .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι Brazzers μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους, καθώς αύξησαν τη διαφορά έναντι των αντιπάλων τους στους έντεκα πόντους για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια άξια νίκη για το πρωτάθλημα της Elite League με σκορ 51-62.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Αρβανίτης με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Ευάγγελος Αβανίδης είχε 18 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα .

Ο Brazzers είχαν 21/42 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 8/19 βολές, 33 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 9 κλεψίματα και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/25 δίποντα, 5/30 τρίποντα, 4/4 βολές, 33 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 18 λάθη .

Paliagoura(Δράκος): Βελέντζας, Σαραντόπουλος 4, Αθανασιάδης 6, Αβανίδης 21, Τομαράς 6, Σουρλίγκας, Κωστάκης 7, Σταφυλάς 7.

Brazzers(Μπάρμπας) : Αμπάζογλου 8, Αρβανίτης 18, Δαρδαμάνης 10, Βαρθολομαίος 8, Βασιλόπουλος 4, Χρόνης 6, Σαμπάνης 8.

Τι μας άρεσε : Η συνολική απόδοση και στις δύο πλευρές του παρκέ του Γιώργου Αρβανίτη!