18/01/2023
Elapuse BC 16 13 23 21 - 73 -
Souvlakers 17 17 7 11 - 52 -

"Διπλή" νίκη για την Elapuse!

Με εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Elapuse επικράτησε εύκολα των Souvlakers, κάλυψε την διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου και καθιερώθηκε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Άκρως ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα δραστήριες. Οι Souvlakers όντας πιο συγκεντρωμένοι πήραν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (16-17), χάρη στα καλάθια των Δρίτσα, Αλογοσκούφη και Barkshire. Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά σκόραραν κυρίως από την περιφέρεια με τους Μιγιόνη και Μαγγιώρο και έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι άντεχαν στην πίεση των αντιπάλων και με πολυφωνία στην επίθεση, όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας (29-34). Οι "άσπροι" μπορεί στην επίθεση να τα πήγαιναν σχετικά καλά, με τους Ζορμπά και Μαγγιώρο να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, όμως στην άμυνα παρουσίασαν αρκετά προβλήματα.

Η ανάπαυλα φαίνεται πως έκανε καλό στην Elapuse. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Δεσύπρη, Μιγιόνη και Κουτσούκο, οι γηπεδούχοι έφεραν "τούμπα" το ματς, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 23-7, "έχτισαν" διψήφια διαφορά (52-41) και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι Souvlakers δεν θύμισαν την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου. Έκαναν πολλά λάθη, "κόλλησαν" στην επίθεση και βρέθηκαν με την... πλάτη στον τοίχο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Elapuse δεν άφησε το.... πόδι από το γκάζι. Συνέχισε να είναι εξαιρετική και στις δύο μεριές του παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Ζορμπά, Κουτσούκο, Μαγγιώρο και Μιγιόνη, όχι μόνο πήρε εύκολα τη νίκη, αλλά κάλυψε και την διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου. Κάκιστο ήταν το δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Ποντίκη, αφού σημείωσε μόλις 18 πόντους, με τον Barkshire να διασώζεται από το... ναυάγιο.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μιγιόνης με 24 πόντους (3/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/31 δίποντα, 11/28 τρίποντα και 16/19 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/51 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 7/13 ασίστ. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ.

Elapuse (Αναγνώστου): Μαγγιώρος 21 (2), Μιγιόνης 24 (3), Βλαντής 3 (1), Δεσύπρης 9 (2), Αναγνώστου 2, Δημητριάδης 2, Ζορμπάς 7 (1), Κουτσούκος 2, Πιτσιλής 3, Μπουγιούκας

Souvlakers (Ποντίκης): Αλογοσκούφης 13 (2), Barkshire 13, Δάμης 4, Δρίτσας 4, Γεωργαντάς 2, Τσιφτσής 4, Ζήκος 2, Καραλής 3, Μελιτζάνης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό δεύτερο ημίχρονο των νικητών.