04/03/2023
Destroyed Pistons 16 19 17 16 - 68 -
Athens Touvlakers 19 20 21 15 - 75 -

«Διπλή» νίκη για τους Athens Touvlakers !

Το μεσημέρι του Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Destroyed Pistons υποδέχθηκαν τους Athens Touvlakers στο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της D-2 League. Έπειτα από 40 δραματικά λεπτά η ομάδα του Λειβαδά και Μαρίνου κατάφερε να επικρατήσει με 68-75, καλύπτοντας μάλιστα και την διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου. Έτσι, λοιπόν, σε περίπτωση ισοβαθμίας ανάμεσα στις δύο ομάδες, οι Touvlakers θα έχουν το πάνω χέρι. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό από νωρίς στο κλειστό του Μενιδίου, σκοράροντας μάλιστα με αξιοσημείωτη πολυφωνία στα πρώτα λεπτά. Οι Pistons βασίστηκαν κυρίως στο δίδυμο των Καρατσίκου (5π.) και Σπανόπουλου (4π.), ενώ οι Touvlakers ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Μέξα (11π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-19.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 19-20 και το ματς να παραμένει κλειστό. Σαχινίδης (7π.), Θηβαίος (5π.) και Μπίτζιος (5π.) τράβηξαν κουπί για τους Destroyed, ενώ οι μετέπειτα νικητές διατήρησαν το προβάδισμα με τους Δεδεμάδη (7π.), Κοσκέρα (4π.) και Μέξα (4π.) να κάνουν τη διαφορά. Σκορ ημιχρόνου, 35-39.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι Athens Touvlakers συνέχισαν να βρίσκονται σε θέση οδηγού έχοντας για βασικούς δράστες στην επίθεση τους Δεδεμάδη (6π.), Κοσκέρα (4π.), και Καρμοίρη (4π.), ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μουιμπούα (8π.) ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-60.

Στην τέταρτη περίοδο οι Pistons πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις για την ανατροπή, βρίσκοντας μεγάλα σουτ από τους Καρατσίκο (6π.), Μουιμπούα (4π.) και Σαχινίδη (4π.). Ο τραυματισμός του Σπανόπουλου, ωστόσο, καθώς και η ψυχραιμία των Touvlakers έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά των γηπεδούχων. Με τον Καρμοίρη (8π.) να βγαίνει μπροστά στα τελευταία λεπτά, οι Touvlakers έφτασαν δίκαια στη νίκη με 68-75.

Στο τέλος του αγώνα, οι Destroyed Pistons είχαν 17/52 δίποντα, 7/33 τρίποντα και 13/20 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 19 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Athens Touvlakers είχαν 20/41 δίποντα, 7/28 τρίποντα και 14/25 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη και 7 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε o Γιώργος Καρμοίρης με 16 πόντους και double-double, έχοντας 6/7 δίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Καρατσίκος με 14 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Destroyed Pistons (Καλογερόπουλος): Βερβαινιώτης, Θηβαίος 5, Καρατσίκος 14 (4), Μητσογιάννης 4, Μουιμπούα 14 (1), Μπίτζιος 12 (1), Σαχινίδης 14 (1), Σπανόπουλος 5.

Athens Touvlakers (Κοσκέρας): Αγκουριδάκης 2, Δεδεμάδης 13 (3), Θεοδωρακόπουλος 2, Καρμοίρης 16, Κοσκέρας 11, Λειβαδάς 2, Μαρίνος 9 (3), Μέξας 20 (1).

Τι μας άρεσε: Το υψηλό σκορ του αγώνα.